Балкански смок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Балкански смок
Benny Trapp Hierophis gemonensis.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Влекачи
Ред: Лушпари
Подред: Змии
Семејство: Смокови
Потсемејство: Смокови
Род: Хиерофис
Вид: Балкански смок
Биномен назив
Hierophis gemonensis
(Laurenti, 1768)
Синоними

Coluber gemonensis Laurenti, 1768

Балкански смок (науч. Hierophis gemonensis, порано: Coluber gemonensis) — вид змија од семејството на смокови (Colubridae).

Живеалиште[уреди | уреди извор]

Овој смок се среќава во Македонија[1], Албанија, Босна и Херцеговина, Грција, Италија, Кипар, Словенија, Србија, Хрватска и Црна Гора.

Природно живее во честак, на пасишта, во насади и селски бавчи.

Заштитен статус[уреди | уреди извор]

Балканскиот смок некогаш бил многу распространет, но денес му се заканува губиток на живеалиштето.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петковски, С.; В. Сидоровска и Г. Џукиќ (2000/1 г). Биодиверзитетот на фауната на змиите (Reptilia: Serpentes) во Македонија. „Екол. Зашт. Живот. Сред.“ (Скопје) том  7 (1-2): 41-54. http://www.mes.org.mk/PDFs/Journal/Vol%2007/Petkovski%20et%20al.pdf. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]