Црвовидна змија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црвовидна змија
Typhlops vermicularis.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Потколено: ‘Рбетници
Класа: Влекачи
Ред: Лушпари
Подред: Змии
Семејство: Слепи змии
Род: Слепи змии
Вид: Црвовидна змија
Биномен назив
Typhlops vermicularis
Merrem, 1820

Црвоцидна змија (науч. Typhlops vermicularis) — вид на змија од родот на слепите змии (Typhlops). Живее на Балканскиот Полуостров, Егејските Острови и Кипар, сè до Авганистан.[1]

Оваа змија е единствениот вид на слепа змија што живее во Македонија, и воопшто во Европа.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. O'Shea, Mark (2007). Boas and Pythons of the World. New Holland Publishers. стр. 68. ISBN 9781845375447. 
  2. Петковски, С.; В. Сидоровска и Г. Џукиќ (2000/1 г). Биодиверзитетот на фауната на змиите (Reptilia: Serpentes) во Македонија. „Екол. Зашт. Живот. Сред.“ (Скопје) том  7 (1-2): 41-54. http://www.mes.org.mk/PDFs/Journal/Vol%2007/Petkovski%20et%20al.pdf.