Ланциего (Алава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ланциего
Општина
Lantziego
Lanciego en otoño.jpg
Грб на Ланциего
Грб
Ланциего се наоѓа во Шпанија
Ланциего
Местоположба во Шпанија
Координати: 42°34′ СГШ 2°31′ ЗГД / 
Земја  Шпанија
Автономна област Шаблон:Country data País Vasco
Провинција Алава
основан 1630
Управа
 • Alcalde Мануел Забала Гонзалес (PP del País Vasco)
Површина
 • Вкупна 24,20 км2
Надм. вис. 541 м
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Postal code 01308

Ланциего е општина која се наоѓа во провинција Алава, во автономната покраина Баскија.