Крајни точки на Полска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крајните точки на Полска.

Ова е список на крајните точки на Полска, односно месностите кои лежат најисточно, најзападно, најсеверно и најјужно, како и над под секоја друга точка во земјата.

Просторни крајности[уреди | уреди извор]

Висински крајности[уреди | уреди извор]

Средиште[уреди | уреди извор]

Селото Пјонтек во Лоѓското Војводство се смета за геометриско средиште на Полска, што е различно од географското средиште.

Поврзано[уреди | уреди извор]