Зошин (Хрубјешувски Округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зошин
Zosin
село
Поглед на Зошин
Поглед на Зошин
Земја Полска
ВојводствоЛублинско
ОкругХрубјешувски
ОпштинаХородло
Население 209

Зошин (полски: Zosin) — село во општината Хородло на Хрубјешувскиот Округ, Лублинско Војводство, источна Полска. Селото е најисточното населено место во Полска, на самата граница со Украина.[1] Сместено е на 6 км југоисточно од Хородло, 16 км источно од Хрубјешув и 116 км источно од војводското седиште Лублин.

Самата најисточна точка во Полска е сместена во свиок на реката Буг кај Зошин (24° 8′ 42,44″ ИГД). Тука се наоѓа граничниот премин кон Украина, а преку границата е украинското село Устилуг.

Во 2011 г. селото имало 209 жители.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 50°51′N 24°6′E / 50.850° СГШ; 24.100° ИГД / 50.850; 24.100