Крајни точки на Хрватска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова се географски крајните точки на Хрватска:

Просторни крајности[уреди | уреди извор]

Најсеверна точка
Најјужна точка
Најисточна точка
Најзападна точка

Висински крајности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Statistical Yearbook of the Republic of Croatia 2015, p. 46
  2. Statistical Yearbook of the Republic of Croatia 2015, p. 48

Извори[уреди | уреди извор]

  • Острошки, Лилјана, уред. (декември 2015). Статистички годишник на Република Хрватска 2015 (PDF). Државен завод за статистика. ISSN 1333-3305. Посетено на 27 декември 2015.