Рачки Елблонске

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рачки Елблонске
Raczki Elbląskie
село
Знак на најниската точка во Полска
Знак на најниската точка во Полска
Земја Полска
ВојводствоВарминско-Мазурско
ОкругЕлблоншки
ОпштинаЕлблонг
Население 186

Рачки Елблонске (полски: Raczki Elbląskie, германски: Unter Kerbswalde) — село во општината Елблонг на Елблоншкиот Округ во Варминско-мазурското војводство, северна Полска.[1] It lies approximately 4 км северозападно од градот Елблонг и 83 км северозападно од војводското седиште Олштин.

Во 2018 г. населението броело 186 жители.[2]

Местото е забележително како најниската точка во Полска бидејќи е на висина од -1,8 метри под морското ниво.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Central Statistical Office (GUS) - TERYT (National Register of Territorial Land Apportionment Journal)“. 1 јуни 2008.
  2. „Strona gminy, stan ludności“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-10-03. Посетено на 2021-09-28.

Координати: 54°7′25″N 19°22′52″E / 54.12361° СГШ; 19.38111° ИГД / 54.12361; 19.38111