Прејди на содржината

Владиславово (општина)

Координати: 54°47′35″N 18°24′51″E / 54.79306° СГШ; 18.41417° ИГД / 54.79306; 18.41417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Владиславово
gmina Władysławowo
општина
Знаме на ВладиславовоГрб на Владиславово
Владиславово во рамките на Пучкиот Округ
Владиславово во рамките на Пучкиот Округ
Земја Полска
ВојводствоПоморско
ОкругПучки
СедиштеВладиславово
Површина
 • Вкупно39,22 км2 (1,514 ми2)
Население (2017)
 • Вкупно15.482
 • Густина394/км2 (1,020/ми2)
Мреж. местоwladyslawowo.pl
Карта на општината Владиславово.

Владиславово (полски: gmina Władysławowo) — општина во Пучкиот Округ на Поморското Војводство, северна Полска. Седиште е градот Владиславово.

Сместена е на почетокот од Хелскиот Провлак на балтичкиот брег. Зафаќа површина од 39,22 км и има вкупно население од 15.482 жители (2017).

Во периодот од 1973 до 2014 г. Владиславово било градска општина (т.е. се состоела само од градот). Претворена е во градско-селска на 1 јануари 2015 г. со придодавање на околните населени места.[1]

Населени места

[уреди | уреди извор]

Општината се состои од 8 населени места:

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

54°47′35″N 18°24′51″E / 54.79306° СГШ; 18.41417° ИГД / 54.79306; 18.41417{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница