Косаково (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Косаково
Gmina Kosakowo
општина
Грб на Косаково
Карта на општината
Карта на општината
Земја Полска
ВојводствоПоморско
ОкругПучки
СедиштеКосаково
Површина
 • Вкупно47,37 км2 (1,829 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно16.419
 • Густина3,5/км2 (9,0/ми2)
Мреж. местоgminakosakowo.pl

Косаково (полски: Kosakowo, кашупски: Kòsôkòwò) — селска општина во Пучкиот Округ на Поморското Војводство, северна Полска. Нејзино седиште е селото Косаково, сместено на 14 км југоисточно од градот Пуцк и 27 км северно од војводското седиште Гдањск.

Целата општина зафаќа површина од 47,37 км2 и во 2020 г. имала население од 16.419 жители.[1]

Соседни места[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со градовите Гдиња и Румја, како и со општината Пуцк.

Села[уреди | уреди извор]

Во општината Косаково се опфатени следниве села:

Природозаштита[уреди | уреди извор]

  • Општинско здружение „Долина на Реда и Хилонка“
  • Крајбрежен пределен парк
  • Природен резерар „Мехелињске Лаки“

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bank Danych Lokalnych GUS“. GUS.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]