Крокова (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крокова
Gmina Krokowa
општина
Грб на Крокова
Карта на општината
Карта на општината
Земја Полска
ВојводствоПоморско
ОкругПучки
СедиштеКрокова
Површина
 • Вкупно211,83 км2 (8,179 ми2)
Население (2019)
 • Вкупно10.089
 • Густина0,48/км2 (1,2/ми2)
Мреж. местоkrokowa.pl

Крокова (полски: Krokowa, кашупски: Krokòwa) — селска општина во Пучкиот Округ на Поморското Војводство, северна Полска. Седиште е селото Крокова, сместено на 18 км северозападно од градот Пуцк и 56 км северозападно од војводското седиште Гдањск.

Целата општина зафаќа површина од 211,83 км2 и во 2019 г. имала население од 10.832 жители.[1]

Во дел од општината се протега заштитеното подрачје наречено Крајбрежен пределен парк.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Општната Крокова се граничи со градот Владиславово и општините Хочево, Гњевино, Пуцк и Вејхерово.

Села[уреди | уреди извор]

Во општината Косаково се опфатени следниве села:

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]