Пуцк (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пуцк
gmina Puck
општина
Грб на Пуцк
Земја Полска
ВојводствоПоморско
ОкругПучки
СедиштеПуцк
Површина
 • Вкупно237,4 км2 (917 ми2)
Население (2017)
 • Вкупно26.018
 • Густина108/км2 (280/ми2)
Мреж. местоgmina.puck.pl
Карта на општината Пуцк.

Пуцк (полски: gmina Puck) — селска општина во Пучкиот Округ на Поморското Војводство, северна Полска. Седиште е градот Пуцк, иако самиот тој не е дел од општината.

Општината зафаќа површина од 237.4 км2 и има население од 26.018 жители (2017).[1]

Дел од општината го опфаќа заштитеното подрачје Приморски пределен парк.

Населени места[уреди | уреди извор]

Општината опфаќа 47 населени места, од кои сите се села:

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со градовите Пуцк, Реда, Румја и Владиславово, како и со општините Косаково, Крокова и Вејхерово.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 54°42′N 18°24′E / 54.700° СГШ; 18.400° ИГД / 54.700; 18.400{{#coordinates:}}: не може да има повеќе од една главна ознака по страница