Коцка (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Коцка“
Плакат за филмот
РежисерВинченцо Натали
Продуцент
 • Мера Мех
 • Бети Ор[1]
Сценарист
 • Андре Бијелиќ
 • Грем Менсон
 • Винченцо Натали [1]
Главни улоги
 • Никол де Бур
 • Ники Гвадањи
 • Дејвид Хјулет
 • Ендру Милер
 • Џулијан Ричингс
 • Вејн Робсон
 • Морис Дин Винт
МузикаМарк Корвен[1]
КинематографијаДерек Роџерс[1]
МонтажаЏон Сандерс[1]
Студио
ДистрибутерTrimark Pictures
Премиера9 септември 1997 (Торонто)
11 септември 1998 (САД)
Времетраење90 минути[2]
ЗемјаКанада Канада
Јазик
Буџет350 милиони долари[3]
Бруто заработка9 милиони долари[4][5]
СледенКоцка 2: Хиперкоцка

Коцка (англиски: Cube) — научнофантастичен трилер од 1997 година. Првиот целосен филм на канадскиот режисер Винченцо Натали.[6][7] Во средината на заплетот, шест луѓе се будат во лавиринт од многу соби каде што мора да најдат излез пред да умрат од глад, жед или стапици. Слоганот на филмот е: „Не барајте причина. Барајте излез“.[8] Главните ликови ги толкуваат Никол де Бур, Морис Дин Винт, Дејвид Хјулет и Ендру Милер. И покрај малиот буџет, филмот успеал да добие високи одзиви и од гледачите и од критичарите, добивајќи култен статус.

Филмот имал собрано многу престижни награди на различни кинофестивали, меѓу кои и „Сребрената врана“ на Бриселскиот кинофестивал за фантастични филмови, Наградата на канадското друштво за кинематографери, Наградата за публика и Гран-при на Кинофестивалот во Жерарме, како и Наградата за најдобар филм на фестивалите во Бучеон, Каталонија, Сатбери и Торонто. Неочекуваните пресврти на заплетот, напнатоста на акцијата и клаустрофобичното расположение на филмот биле високо ценети. Глумата на водечките глумци исто така била високо ценета. „Коцка“ е прв филм во трилогијата. Пет години подоцна бил направен вториот дел, наречен „Коцка 2: Хиперкоцка“, а две години по него третиот дел, наречен „Коцка 0“.

Содржина[уреди | уреди извор]

Човек во затворска облека со натпис „Алдерсон“ се наоѓа во коцка со средна големина. Отвора отвор во ѕидот на собата, гледа низ отворот и го затвора. Ова се повторува неколкупати. Во една од просториите, Алдерсон се сече со метална мрежа и умира. Потоа, едно лице скока во една од собите. Уште неколку луѓе се среќаваат таму и се зближуваат. Во друштвото се вклучени: Хелен Холовеј, Квентин Мекнил, Џоун Левен и Дејвид Ворт. Никој не знае како стигнале до ова место. По некое време, еден човек по име Рен влегува во собата преку отворот. Излегува дека е злосторник со големо искуство во бегство. Рен фрла чевел во една од соседните соби, држејќи го за врвките врзани како јаже. Во собата се пуштаат пламени. Откако проверува друга соба и ја препознава како безбедна, човекот влегува таму и ги повикува останатите заробеници. Внатре се појавува уред што распрскува киселина во лицето на Рен. Слушајќи ги силните крици на болка, Квентин одлучува да му помогне да се врати во безбедната соба, но Рен наскоро умира.

На патот, заробениците разменуваат информации за себе. Хелен е доктор, Квентин е полицаец, а Џоун Левен е средношколка со страст кон математиката. Ворт излегува дека е инженер што некогаш ја оформувал коцкастата градба.[9] Членовите на групата почнуваат да се сомневаат дека тоа е местото каде што се сега. Сепак, Ворт не знае што треба да има во собата.[10] На патот, друштвото наоѓа млад човек по име Казан. Дечкото изгледа душевно болен, но може да ги разбере оние околу него.[9] Холовеј настојува да се земе со нив.

Левен, врз основа на информациите што ги добива од Ворт за градбата, почнува да го разбира приближниот распоред на Коцката. Таа предлага одредена рута, тврдејќи дека една од собите е излезот. Девојката, исто така, заклучува дека стапиците се во простории со прости броеви во отворите. Во една од можните безбедни простории, Квентин е ранет од жица, што делумно ја побива првичната хипотеза. Затворениците се принудени да ја поминат просторијата, чии сетилници реагираат на звук. Квентин се обидува да ја преземе положбата водач на групата. Тој, исто така, честопати вика кон Казан и Ворт. На сите други им е тешко да го смират избувливиот полицаец. Една од собите излегува дека е странична — има излез кон празнината од едната страна, а не кон друга соба. Надворешниот свет излегува дека е затворена дополнителна зграда сместена на значително растојание од просториите на Коцката. Заробениците ги врзуваат своите облеки за да спуштат некого. Хелен е избрана како една од најлесните. Сепак, должината на импровизираното јаже не е доволна — се занишува Хелен — обидувајќи се да стигне до надворешната обвивка. Во овој миг, поради тресењето на собата, сите ја губат рамнотежата и го испуштаат јажето. Квентин успева да ја фати Холовеј, но по неколку секунди тој ја пушта раката и им вели на другите дека Хелен не можела да го фати.

Друштвото се обидува да слезе во долните соби и налетува на починатиот Рен. Бидејќи едната страна од собата сега нема соседи, Левен заклучува дека просториите на Коцката можат да се движат. Оваа претпоставка ја објаснува бучавата, потресите и силните треперења што периодично ги чувствуваат затворениците. Екипата решава да направи пауза. Квентин се обидува да избега со Левен, но е запрен. Џоун ја појаснува својата хипотеза — не се простите броеви што укажуваат на стапица — туку степенувањето на простите броеви. Сепак, девојката тврди дека таквите пресметки имаат „астрономска сложеност“. Во тоа време, Казан почнува да го толкува образложението на девојката математичар. Излегува дека тој има способност да го најде одговорот феноменално брзо во даден проблем. Во следните мигови, Ворт го турка Квентин во долната соба. Левен, Ворт и Казан бегаат. Јунаците брзо се приближуваат кон излезот.

Затворениците откриваат соба на мостови што треба да се движи надвор од Коцката. По движењето, дневната светлина сјае силно во отворот, наместо празнина. Казан излегува прв. Ворт паѓа во депресија и вели дека не заслужува слобода. Левен го убедува да замине. Во тоа време, се појавува Квентин и ја прободува девојката со фрагмент од квака на врата. Во следниот миг, полицаецот го ранува инженерот, а тој самиот се обидува да излезе преку отворениот отвор. Но на крајот, Ворт го фаќа Квентин за нога. Собата се префрла на страна, го започнува своето следно патување низ лавиринтот, пресекувајќи го Квентин. Повредениот Ворт лежи на подот. Казан оди напред и е преплавен со изразена бела светлина.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Морис Дин Винт Квентин Мекнил
Никол де Бур Џоун Левен
Дејвид Хјулет Дејвид Ворт
Ендру Милер Казан
Ники Гвадањи д-р Хелен Холовеј
Вејн Робсон Рен
Џулијан Ричингс Алдерсон

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Cube“. Collections Canada. Архивирано од изворникот 4 April 2019. Посетено на 16 February 2018.
 2. „CUBE (15)“. British Board of Film Classification. 7 July 1998. Архивирано од изворникот 1 August 2020. Посетено на 9 March 2019.
 3. Kornits, Dov (8 May 1999). „eFilmCritic – Director, Vincenzo Natali – Cube. eFilmcritic.com. Архивирано од изворникот 29 May 2013. Посетено на 17 September 2012.
 4. Cube (1998) – Financial Information“. The Numbers. Архивирано од изворникот 29 July 2020. Посетено на 22 April 2019.
 5. Cube (1998) – Box Office Mojo“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот 25 September 2012. Посетено на 17 September 2012.
 6. David Nusair (2013-01-22). „The Films of Vincenzo Natali. Cube“ (англиски). Reel Film Reviews. Посетено на 2016-05-07.
 7. MIDb. „Коцка | Cube (1997)“. MIDB. Посетено на 2021-09-30.
 8. Cube (1997) - IMDb (англиски), Посетено на 2021-09-30
 9. 9,0 9,1 Ken Eisner (1997-10-20). „Review: 'Cube' (англиски). Variety. Посетено на 2016-07-05.
 10. Angela Baldassarre. „Cubism Natali — Style from Tandem (Corriere Canadese)“ (англиски). Cubethemovie.com. Архивирано од изворникот на 1998-02-09. Посетено на 2016-05-03.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: