Прејди на содржината

Кетопрофен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кетопрофен
Клинички податоци
Бременосна
категорија
  • C (D во третиот триместар)
Начин на издавање
  • само со рецепт
Фармакокинетички податоци
Врзување за белковините99%
Полувреме на елиминација2-2,5 часови
Назнака
CAS-број22071-15-4
ATC кодM01AE03 M01AE17, M02AA10
DrugBankAPRD01059
ChemSpider3693
Хемиски податоци
ФормулаC16H14O3
Моларна маса254.281 g/mol

Кетопрофенот е нестероиден антиинфламаторен лек со аналгетско и антипиретско дејство. Механизмот на дејство му е преку инхибиција на синтезата на простагладините во организмот. Кетопрофенот воглавно се препишува за болки поврзани со артритис и забоболки кои резултираат со воспаление на непцата.