Зелка со кадрави лисја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелка со кадрави лисја

Зелка со кадрави лисја , исто така наречена лисна зелка, припаѓа на група сорти на зелка ( Brassica oleracea ) кои првенствено се одгледуваат заради нивните јадливи лисја. Се користи и како украсно растение.

Опис[уреди | уреди извор]

Растенијата имаат зелени или виолетови лисја, а централните листови не формираат глава (како кај зелката).

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името потекнува од северниот средноанглиски cale (спореди шкотски каил и германски Кол ) за разни зелки . Крајното потекло е латинскиот caulis 'зелка'.[1] [2]

Одгледување[уреди | уреди извор]

Добиено е од зелки, [3] Зелка со кадрави лисја се смета дека е поблиску до дивата зелка отколку повеќето домашни форми на B. oleracea.[4]

Зелка со кадрави лисја е обично двегодишно растение кое се одгледува од семе со широк опсег на температури на 'ртење.[5] Цврст е и напредува во зима,[5] и може да преживее на температури до −15 °C (5 °F).[6] Зелка со кадрави лисја може да стане посладка по силни мразови. [7]

Историја[уреди | уреди извор]

Деца кои собираат лисја од црвен руски кељ (Brassica napus L. subsp. napus var. pabularia (DC.) Alef. ) во семејна зеленчукова градина

Зелка со кадрави лисја потекнува од источниот Медитеран и Анадолија, каде што се одгледувало за исхрана најдоцна до 2000 година п.н.е.[8] Кадрави сорти на зелка веќе постоеле заедно со рамнолисни сорти во Грција во 4 век п.н.е. Овие форми, кои Римјаните ги нарекувале Сабелски кељ, се сметаат за предци на модерната зелка.

Најраниот запис за зелка во западна Европа е за тврдоглава зелка во 13 век.[8] Записите во Англија од 14 век прават разлика помеѓу тврдоглава зелка и кељ со лабави листови.[8]

Руските трговци го вовеле рускиот кељ во Канада, а потоа и во САД во 19 век.[8] Ботаничарот од САД Дејвид Ферчајлд е заслужен за воведувањето на кељот (и многу други култури) кај Американците,[9] [10] откако го донел од Хрватска,[10] иако самиот Ферчајлд не сакал зелка, вклучувајќи го и кељот.[10] Во тоа време, кељот широко се одгледувал во Хрватска, најмногу поради тоа што бил лесен за одгледување и евтин, а можел да ја обезсоли почвата.[10]

Култивирани[уреди | уреди извор]

Може да се направи разлика помеѓу сортите на зелка според ниската, средната или високата должина на стеблото, заедно со разновидноста на видовите лисја. Боите на листовите се движат од светло зелена до зелена, темно зелена, виолетово-зелена и виолетово-кафеава.

Класификација по тип на лист:

 • Кадрави листови (шкотски кељ, сино завиткан кељ)
 • Трнлив-лист (црна зелка, попозната по италијанскиот превод „каволо неро“, а позната и како тосканска зелка, тосканско кељ, лацинато и кељ од диносаурус)
 • Сјаен лист (сјаен и сјаен)
 • Обичен лист (видови со рамни листови како црвено руско и бело руско кељ)
 • Лист и копје, или лист од типот на пердуви (вкрстување помеѓу виткан и обичен лист)
 • Декоративни (помалку вкусни и поцврсти лисја)
Декоративна зелка во бела и лаванда боја

Бидејќи зелката со кадрави лисја може добро да расте во зима, една сорта на зелка од репка се нарекува „ гладен јаз “ по периодот во зима во традиционалното земјоделство кога малку друго може да се собере. Екстра-високата сорта е позната како Џерси кељ или кравја зелка. Каи-лан или кинеска зелка е сорта која често се користи во кинеската кујна. Во Португалија,зелката со кадрави лисја најчесто се нарекува „couve galega“ (галициска зелка или португалска зелка).[11]

Декоративен кељ[уреди | уреди извор]

Многу сорти на зелка со кадрави лисја и зелка се одгледуваат главно за украсните лисја кои се брилијантни бели, црвени, розови, лаванда, сини или виолетови во внатрешноста на розетата. Различните видови украсни зелки се паун кељ, корален принц, камонска корална кралица, зелка за бојадисување и зелкачидори.[12] Декоративната зелка со кадрави лисја е јадлива како и секоја друга сорта, но потенцијално не е толку вкусна.[13] Листовите од зелка со кадрави лисја се повеќе се користат како состојка за букети од зеленчук и букети за венчавки.[14]

Употреба[уреди | уреди извор]

Исхрана[уреди | уреди извор]

зелка со кадрави лисја
Хранлива вредност на 100 г
Енергија207 kJ (49 kcal)
8,8 гр.
0.9 гр
4,3 гр

Постотоците се приближно пресметани според препораките за возрасни лица во САД.

Суровиот кељ се состои од 84% вода, 9% јаглени хидрати, 4% протеини и 1% масти (табела). Во 100 грама сервирање, сировиот кељ обезбедува 207 килоџули енергија од храна и голема количина на витамин К со 3,7 пати поголема од дневната вредност (DV). Тој е богат извор (20% или повеќе од DV) на витамин А, витамин Ц, витамин Б6, фолна киселина и манган (види табела „Кале, сурово“). Кељот е добар извор ( – % DV) на тиамин, рибофлавин, пантотенска киселина, витамин Е и неколку минерали во исхраната, вклучувајќи железо, калциум, магнезиум, калиум и фосфор. Варењето суров кељ ги намалува повеќето од овие хранливи материи, додека вредностите за витамините А, Ц и К и манганот остануваат значителни.

Фитохемикалии[уреди | уреди извор]

Зелка со кадрави лисја е извор на каротеноиди, лутеин и зеаксантин.[15] Како и со брокулата и другите зеленчуци со крстови, таа содржи глукозинолатни соединенија, како што е глукорафанин, кој придонесува за формирање на сулфорафан,[16] соединение кое е под прелиминарно истражување за неговиот потенцијал да влијае поволно на човековото здравје.[17]

Варењето на кељот го намалува нивото на глукозинатните соединенија, додека готвењето на пареа, микробрановата или пржењето со мешање не предизвикува значителна загуба.[18] Зелка со кадрави лисја е богата со оксална киселина, чие ниво може да се намали со готвење.[19]

Зелка со кадрави лисја содржи високи нивоа на полифеноли, како што е феруличната киселина,[20] со нивоа кои варираат поради еколошките и генетските фактори.[21]

Кулинарство[уреди | уреди извор]

Производ за ужина[уреди | уреди извор]

Ароматизираниот „ чипс од зелка “ е произведен како замена за чипсот.[22]

Регионални употреби[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Во Холандија, традиционалното зимско јадење наречено „ boerenkoolstamppot “ е мешавина од кадрава зелка и пире од компири, понекогаш со пржена сланина, и сервирано со најлошото („чадено колбасче“).

Во Северна Германија, постои зимска традиција позната како „ Колфахрт “ („патување со кељ“), каде што група луѓе ќе одат на пешачење низ шумата во текот на денот пред да се соберат во гостилница или приватна резиденција каде што се служи зелката со кадрави лисја. обично со сланина и Kohlwurst („колбас од зелка“).[23] Зелка со кадрави лисја се смета за главна и удобна храна во Северна Германија.[24]

Во Италија, каволо неро зелката со кадрави лисја е состојка на тосканската супа ribollita.[25]

Традиционална португалска супа, калдо верде, комбинира пире од компири, многу ситно исечен кељ, маслиново масло и сол.[26] Дополнителни состојки може да вклучуваат супа и исечени, варен зачинет колбас.

Во Шкотска, зелка со кадрави лисја обезбедил таква основа за традиционална исхрана што зборот во некои шкотски дијалекти е синоним за храна. Да се биде „настрана“ значи да се чувствуваш премногу лошо за да јадеш.[27]

Во Ирска, зелка со кадрави лисја се меша со пире од компири за да се направи традиционалното јадење colcannon.[28] Популарно е на Ноќта на вештерките, [29] кога може да се служи со колбаси.

Во Обединетото Кралство, одгледувањето на зелка со кадрави лисја (и друг зеленчук) било поттикнато за време на Втората светска војна преку кампањата Dig for Victory. [30] Зеленчукот бил лесен за одгледување и обезбедувал важни хранливи материи што недостасувале во исхраната поради рационализирањето.[31]

Азија[уреди | уреди извор]

Во Шри Ланка е познат како кола гова или ела гова. Се одгледува за употреба за јадење. Јадењето наречено „Kale mallung“ се служи речиси насекаде на островот, заедно со оризот.

Соединети Држави[уреди | уреди извор]

Во поголемиот дел од 20 век, зелка со кадрави лисја првенствено се користела во САД за украсни цели; станала попопуларен како зеленчук за јадење во 1990-тите поради нејзината хранлива вредност.[10]

Во културата[уреди | уреди извор]

<i id="mwARU">Каилјард</i> школата на шкотските писатели, во која бил вклучен и Џ. [32] Во книгата на Катбертсон , Есента во Кајл и шармот на Канингем, тој наведува дека Килмаурс во Источен Еаршир бил познат по својот кељ, кој бил важен прехранбен производ. Се раскажува приказна во која едно соседно село се понудило да плати дарежлива цена за некои семки од кељ, понуда премногу добра за да се одбие. Локалните жители се согласиле, но нежното печење на лопата над оган на јаглен обезбедило семето никогаш да не никне.[33]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • зелка со кадрави лисја на Боуен
 • Crambe maritima – морска зелка со кадрави лисја
 • Лист зеленчук
 • Калети
 • Зелка

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Kale“. Online Etymology Dictionary, Douglas Harper. 2016. Архивирано од изворникот на 11 September 2016. Посетено на 16 August 2016.
 2. „Greeks and Romans Grew Kale and Collards“. aggie-hort.tamu.edu. Посетено на 2023-06-29.
 3. Facts, Best Food (2017-04-26). „Food Facts: Broccoli's Wild Roots | BestFoodFacts.org“. Best Food Facts (англиски). Посетено на 2023-06-29.
 4. Tomar, BS. VK Science – Biology. FK Publications. стр. 149. ISBN 978-81-88597-06-2. Архивирано од изворникот на 17 June 2016.
 5. 5,0 5,1 „Growing guide for kale“. Cornell University, Ithaca, NY. 2006. Архивирано од изворникот на 4 November 2016. Посетено на 7 November 2016.
 6. Derek B. Munro Vegetables of Canada при Гугл книги
 7. Watson, Benjamin (1996). Taylor's Guide to Heirloom Vegetables. Boston: Houghton Mifflin. стр. 200. ISBN 978-0-395-70818-7. kale frost.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 Perry, Leonard. „Interesting cool crops“. University of Vermont Extension, Department of Plant and Soil Science. Архивирано од изворникот на 2022-06-19. Посетено на 5 June 2018. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „PerryCoolCrop“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 9. Diamond, Anna (January 2018). „America's First "Food Spy" Traveled the World Hunting for Exotic Crops“. Smithsonian. Посетено на 5 June 2018.
 10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 Graber, Cynthia; Twilley, Nicola. „Meet the Man Who Found, Finagled, and Ferried Home the Foods We Eat Today“. Gastropod. Посетено на 5 June 2018. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Gastropod Fairchild“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 11. „Couve Galega (Portuguese Cabbage)“. myfolia.com. Архивирано од изворникот на 28 August 2017. Посетено на 3 June 2017.
 12. „Is Ornamental Kale Edible? Yes, But Not That Tasty“. Garden.eco (англиски). 2017-12-14. Посетено на 2018-03-02.
 13. Larkcom, Joy (1 June 2003). The Organic Salad Garden. frances lincoln ltd. стр. 30–32. ISBN 978-0-7112-2204-5. Архивирано од изворникот на 29 June 2014. Посетено на 30 August 2012.
 14. Jamieson, Sophie (30 October 2015). „Kale, broccoli and cabbage replace traditional flowers as brides opt for vegetable wedding bouquets“. The Telegraph. Архивирано од изворникот на 18 March 2017. Посетено на 25 March 2017.
 15. „Variation in Carotenoid Content of Kale and Other Vegetables: A Review of Pre- and Post-harvest Effects“. J Agric Food Chem. 63 (28 Oct): 9677–82. 2015. doi:10.1021/acs.jafc.5b03691. PMID 26477753.
 16. „Variation of glucosinolates in vegetable crops of Brassica oleracea“. J Agric Food Chem. 47 (4): 1541–8. 1999. doi:10.1021/jf980985s. PMID 10564014.
 17. Houghton, C. A.; Fassett, R. G.; Coombes, J. S. (2013). „Sulforaphane: Translational research from laboratory bench to clinic“. Nutrition Reviews. 71 (11): 709–26. doi:10.1111/nure.12060. PMID 24147970.
 18. Nugrahedi, P. Y.; Verkerk, R; Widianarko, B; Dekker, M (2015). „A mechanistic perspective on process-induced changes in glucosinolate content in Brassica vegetables: A review“. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. 55 (6): 823–38. doi:10.1080/10408398.2012.688076. PMID 24915330.
 19. Armesto, Jorge; Gómez-Limia, Lucía; Carballo, Javier; Martínez, Sidonia (23 July 2018). „Effects of different cooking methods on the antioxidant capacity and flavonoid, organic acid and mineral contents of Galega kale (Brassica oleracea var. acephala cv. Galega)“. International Journal of Food Sciences and Nutrition. 70 (2): 136–149. doi:10.1080/09637486.2018.1482530. ISSN 0963-7486. PMID 30037287.
 20. Korus, Anna; Lisiewska, Zofia (2011). „Effect of preliminary processing and method of preservation on the content of selected antioxidative compounds in kale (Brassica oleracea L. var. acephala) leaves“. Food Chemistry. 129 (1): 149–154. doi:10.1016/j.foodchem.2011.04.048.
 21. Zietz, Michaela; Weckmüller, Annika; Schmidt, Susanne; Rohn, Sascha; Schreiner, Monika; Krumbein, A; Kroh, Lothar W (2010). „Genotypic and Climatic Influence on the Antioxidant Activity of Flavonoids in Kale (Brassica oleracea var. sabellica)“. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 58 (4): 2123–2130. doi:10.1021/jf9033909. PMID 20095605.
 22. „A kid-friendly potato chip alternative“. The Washington Post. 23 June 2015. Архивирано од изворникот на 2 April 2017. Посетено на 2 April 2017.
 23. „Bremen's unique tradition | European Traveler“. europeantraveler.net. Архивирано од изворникот на 28 March 2022. Посетено на 24 February 2020.
 24. Gorman, Louise (11 April 2016). „On the kale tour trail in Germany, schnapps in hand“. sbs.com.au (англиски). Посетено на 24 February 2020.
 25. Gray, R.; Rogers, R. (2013). The River Cafe Cookbook. Ebury Publishing. стр. pt80. ISBN 978-1-4464-6035-1. Посетено на 2 April 2017.
 26. The Illustrated Cook's Book of Ingredients. DK Publishing. 2010. стр. 193. ISBN 978-0-7566-7673-5. Посетено на 2 April 2017.
 27. „THE LAZY GARDENER 'Off one's kail' you'll be if you eat these winter beauties“. 4 December 2009. Архивирано од изворникот на 27 August 2017. Посетено на 3 June 2017.
 28. Wise, V.; Hawken, S. (1999). The Gardeners' Community Cookbook. Workman Pub. стр. 276. ISBN 978-0-7611-1772-8. Посетено на 2 April 2017.
 29. Rogers, N. (2003). Halloween: From Pagan Ritual to Party Night. Oxford University Press. стр. 47. ISBN 978-0-19-516896-9. Архивирано од изворникот на 2 May 2016. Посетено на 2 April 2017.
 30. Titchmarsh, Alan (3 May 2015). „Land army: Alan Titchmarsh on how gardening became essential for survival during wartime“. The Express. Посетено на 5 August 2017.
 31. „Kitchen Memories“. The National WWII Museum Blog. National WWII Museum. 15 August 2014. Посетено на 24 August 2020.
 32. Scott, Maggie. „Scots Word of the Season: Kailyard“. arts.gla.ac.uk. Архивирано од изворникот на 3 March 2016. Посетено на 13 June 2017.
 33. Cuthbertson, David Cuningham (1945). Autumn in Kyle and the Charm of Cunninghame. London: Jenkins. Page 186

Надворешни врски[уреди | уреди извор]