Димеркаптосукцинска киселина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Димеркаптосукцинска киселина[1]
Meso-2,3-dimercaptosuccinic-acid-2D-skeletal-A-configurations-labelled.png
DMSA-3D-balls.png
Назнаки
304-55-2 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL1201073 X mark.svgН
ChemSpider 2006502 X mark.svgН
EC број 259-952-2
Jmol-3D слики Слика
PubChem 2724354
UNII DX1U2629QE Yes check.svgОк
Својства
Молекулска формула C4H6O4S2
Моларна маса 182.22 g/mol
Точка на топење

125 °C, 398 K, 257 °F

Слични супстанци
Слични Tartaric acid
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Димеркаптосукцинска киселина е органосулфурно соединение со формула HO2CCH(SH)CH(SH)CO2H. Таа содржи две карбоксилни групи и две тиолни групи, кои се одговорни за благо непријатниот мирис.

Медицинска употреба[уреди | уреди извор]

Димеркаптосукцинската киселина се употребува за третман на труење со олово кај деца, кај кои концентрацијата на олово во крвта е над 45 µg/dL.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Merck Index, 11th Edition, 8854.