Прејди на содржината

Дејвис (поларна станица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Станица „Дејвис“
Антарктичка станица
Поглед кон станицата во декември 2005 година
Поглед кон станицата во декември 2005 година
Земја Австралија
ТериторијаАвстралиска Антарктичка Територија
РегионЗемја на Принцезата Елизабета
Управувана одАвстралиска антарктичка дивизија
Основена13 јануари 1957 (1957-01-13)
Наречено поЏон Кинг Дејвис
Население [1]
 • Вкупно
 • лето: 120
 • зима: 18
Час. појасDAVT (UTC+7)
ВидЦела година
ПериодГодишен
СтатусОперативен
FacilitiesОбјекти:[1]
 • Сместување со приватни спални соби и заеднички бањи
 • Голема трпезарија
 • Неколку заеднички места за седење
 • Медицински објект и перални
 • Театар
 • Библиотека
 • Мала спа и сауна
 • Зелена продавница
Мреж. местоaad.gov.au

Станица „Дејвис“, вообичаено наречена Дејвис — една од трите постојани бази и истражувачки пунктови на Антарктикот управувани од Австралиската антарктичка дивизија (ААД). Дејвис се наоѓа на брегот на Кооперација Море во Земјата на Принцезата Елизабета, на Брегот на Ингрид Кристенсен на Австралиската Антарктичка Територија, територија за која има претензии Австралија. Дејвис лежи во Антарктичката оаза, извонредна област без мраз позната како Вестфолдови Ридови.

Станицата била именувана во чест на капетанот Џон Кинг Дејвис.[2][3]

Станицата била наведена во Регистарот на националниот имот на 26 октомври 1999 година и била вклучена на списокот за наследство на Комонвелтот како индикативно место, поради состојбата на зградите и објектите која варира од „повеќе не постои/или е урната, поради лоша состојба, до многу добра состојба“.[4]

Цел[уреди | уреди извор]

Дејвис е база за научни истражувачки програми, вклучително и проучување на вируси и бактерии со помош на молекуларни генетски техники во глацијалните езера, влијанието на промените во животната средина и загадувањето врз морските екосистеми на Антарктикот, атмосферските истражувања, мерењето на растот на алгите како важен извор на храна за малите морски тревопасни животни. како што се зоопланктонот, влијанието на климатските промени, вклучително и зголемените концентрации на јаглерод диоксид на морските микроби и, заедно со истражувачите од Кејси, проучувањето на Куполата на Законот, геологијата и структурата на ледената покривка на Источен Антарктик.[5][6]

Историја[уреди | уреди извор]

Првото забележано видување на крајбрежјето кое сега е окупирано од станицата Дејвис било на 9 февруари 1931 година, за време на втората британска австралиска и новозеландска истражувачка експедиција на Антарктикот (BANZARE), патување со бродот Дискавери. Сер Даглас Мосон и поручник Стјуарт Кембел го здогледале антарктичкиот континент од хидроавион и го нарекле високото земјиште на југоисточниот дел на Земјата на Принцезата Елизабета.[2]

Првото регистрирано слетување во регионот било направено во 1935 година од норвешкиот китоловец капетан Клариус Микелсен со бродот Торшавн. Микелсен ги именувал ридовите по провинцијата Вестфолд во Норвешка, на западната страна на фјордот Осло, за која сметал дека приликува, и каде што се наоѓало седиштето на компанијата Кристенсен, во градот Сандефјорд.[2]

На 20 февруари 1935 година, заедно со неговата сопруга и седум членови на екипажот (вклучувајќи го и забарот на бродот, Лиф Сорсдал), Микелсен слетал во мал залив на неименуван остров на северниот крај на Вестфолдовите Ридови. Г-ѓа Каролин Микелсен станала првата жена што стапнала на антарктичкиот континент, а групата го подигнала норвешкото знаме на импровизиран јарбол и изградила карпест локал за да го одбележи местото. Ова место било пронајдено од членовите на Австралиската национална истражувачка експедиција на Антарктикот (ANARE) во 1960 година, но била изгубена многу години до нејзиното повторно откривање во 1995 година. (Во тоа време, Каролин Микелсен сè уште била жива и ја добила веста за повторното откривање на оригиналниот столб на знамето.) Капетанот Микелсен ја нарекол областа „Земја на Ингрид Кристенсен“ по сопругата на сопственикот на бродот, Ларс Кристенсен. Г-ѓа Кристенсен подоцна самата требало да слета на Антарктикот - на 30 јануари 1937 година, во Скулин Монолит (која Норвежаните ја нарекле планината Клариус Микелсен).

Торшавн и Клариус Микелсен, заедно со Ларс Кристенсен, се вратиле во областа Вестфолдови Ридови во летото 1936–37 година. Областа непосредно северно од ридовите се користела како област за полетување и слетување со хидроавион, од која биле направени коси воздушни фотографии за цели на мапирање. Првата карта на ридовите, изведена од оваа слика, била објавена по Втората светска војна.[2]

Следните регистрирани посетители на областа биле од американскиот истражувач Линколн Елсворт и неговиот австралиски пилот и набљудувач, Сер Хуберт Вилкинс со бродот на Елсворт, Вајат Ерп. И покрај протестите на Вилкинс дека Мосон веќе ја побарал областа за Австралија, Елсворт планирал да поднесе контра тужба во корист на Америка. Како одговор на ова, Вилкинс презел превентивна акција и направил две слетувања. Првиот подвиг бил на еден од Рауерските Острови, на 68° 46' јужно, 77° 50' источно на 8 јануари 1939 година, а вториот на карпест излив на 68° 22' јужно 70° 33' источно на 11 јануари 1939 година. На двете од овие места тој депонирал декрети со кои се признава правото на Австралија да „... управува со... оние делови од доминациите на Неговото Височество во Антарктичките мориња“. Заедно со декретот оставил примерок од познатото австралиско географско списание „Walkabout“. Од три такви локалитети, сместена е само северната карпа, па оттука и името „Карпи на прошетката“.[2]

За време на американските истражувања на Антарктикот кои биле дел од „Операцијата „Скок во височина“ во 1947 година, Currituck ја посетил областа, но не се случило слетување. Како дел од операцијата, Вестфолдс и околината биле опширно фотографирани од воздух.[2]

Првото слетување на АНАРЕ во Вестфолд било направено на 3 март 1954 година од Филип Ло, Питер Шо, Џон Хансен, Артур Гвин и Р. Томпсон. Тие го подигнале австралиското знаме во Ло Керн, северно од станицата Дејвис, но набргу потоа морале да се вратат на нивниот брод поради влошените временски услови.[2]

На 12 јануари 1956 година, членовите на советската антарктичка експедиција слетале на брегот на Ингрид Кристенсен, како подготовка за Меѓународната геофизичка година (1957–58). Советите не останале долго, но и денес руското присуство е предадено од некои карактеристични руски имиња на мапата (езерата Лебед, 350 км и Дружби меѓу нив), источно од Дејвис.[2]

Како што се сеќава Филип Ло за време на кратката посета на Дејвис на 11 јануари 1998 година, се сметало дека ако Австралија не воспостави база во Вестфолд, Русите ќе воспостават база, и така во 1955 година австралиската влада објавила дека ќе биде основана нова станица во ридовите.[2]

Понатамошна истражувачка посета била направена од страна на АНАРЕ во јануари 1955 година, во која биле вклучени два тима кои поминале голем дел од ридовите. Во текот на јануари 1957 година, група на АНАРЕ предводена од д-р Филип Ло, пловејќи со Киста Дан, се обидела да лоцира соодветно место за станицата. Ова се покажало тешко поради недостатокот на добри бродови сидришта и недостатокот на извори на свежа вода. На 12 јануари, по два дена обиди да се најде соодветно место, во последен момент била донесена одлука станицата да се лоцира на мало карпесто плато сместено над црна песочна плажа. Растоварувањето започнало веднаш и на 13 јануари 1957 година била одржана мала церемонија за официјално отворање на новата станица. Била именувана како Дејвис „во чест на капетанот Џон Кинг Дејвис, познат навигатор и капетан на Антарктикот... во моментов... кој живее во Мелбурн, член на Комитетот за планирање на АНАРЕ“. По церемонијата, истоварувањето повторно започнало и продолжило до 20 јануари кога запловил Киста Дан. Киста Дан го посетил Дејвис подоцна оставајќи ги кучињата и уште еден експедитор.[2]

Боб Дингл, Алан Хокер, Нилс Лајд, Бил Лукас и Брус Стинеар ја направиле првата група до зимата во Вестфолд. Меѓутоа, групата не била целосно изолирана бидејќи авионите на Остер летале помеѓу станицата Мосон и Дејвис неколку пати таа година разменувајќи персонал и залихи.[2]

Станицата Дрјвис била привремено затворена на 25 јануари 1965 година за да ги стави на располагање ресурсите за обнова на станицата Кејси. Повторно била отворена на 15 февруари 1969 година и оттогаш е континуирано окупирана. Оригиналните мали колиби ("dongas") станале неупотребливи и биле занемарени од доцните 1970-ти / почетокот на 1980-тите, со голема програма за обнова.[2]

Дејвис станала најпрометната од австралиските станици на Антарктикот поддржувајќи широк спектар на научни истражувања и во локалните и во околните области во текот на летото. Во текот на зимата, главната истражувачка активност е физика на горната атмосфера.

Земјата станица[уреди | уреди извор]

Дејвис е првата антарктичка станица на Австралија, со првата сателитска антена за следење ANARESAT за комуникации инсталирана во март 1987 година.[7] Таму се наоѓа и сателитска станица за следење на Бирото за метеорологија за метеоролошки сателит, Химавари-8.[8]

По бројните надградби од инсталацијата, постројката ANARESAT може да и обезбеди на станицата врска од 9 Mbps. Ова овозможува пренос на научни податоци во реално време, како и поддршка за телемедицина и видео повици за експедиторите.

Клима[уреди | уреди извор]

Станицата Дејвис доживува клима на тундра; температурата е умерена поради нејзината близина до Јужниот Океан.

Климатски податоци за Станица „Дејвис“
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 13.0
(55.4)
10.0
(50)
4.3
(39.7)
4.2
(39.6)
2.0
(35.6)
2.0
(35.6)
0.8
(33.4)
1.0
(33.8)
0.3
(32.5)
1.9
(35.4)
8.0
(46.4)
11.0
(51.8)
13
(55.4)
Прос. висока °C (°F) 3.2
(37.8)
−0.2
(31.6)
−5.6
(21.9)
−10.3
(13.5)
−12.5
(9.5)
−12.5
(9.5)
−14.3
(6.3)
−14.2
(6.4)
−12.8
(9)
−9.0
(15.8)
−2.2
(28)
2.4
(36.3)
−7.3
(18.9)
Прос. ниска °C (°F) −1.2
(29.8)
−4.6
(23.7)
−10.9
(12.4)
−16.1
(3)
−18.8
(−1.8)
−18.7
(−1.7)
−20.6
(−5.1)
−20.8
(−5.4)
−19.7
(−3.5)
−15.3
(4.5)
−7.5
(18.5)
−2.2
(28)
−13.0
(8.6)
Најниска забележана °C (°F) −14.0
(6.8)
−15.0
(5)
−27.6
(−17.7)
−41.8
(−43.2)
−39.0
(−38.2)
−40.1
(−40.2)
−39.0
(−38.2)
−41.3
(−42.3)
−38.3
(−36.9)
−31.0
(−23.8)
−22.4
(−8.3)
−10.7
(12.7)
−41.8
(−43.2)
Прос. врнежи мм (ин) 1.8
(0.071)
3.8
(0.15)
9.1
(0.358)
10.1
(0.398)
9.9
(0.39)
9.1
(0.358)
8.2
(0.323)
6.8
(0.268)
5.4
(0.213)
4.5
(0.177)
2.2
(0.087)
1.9
(0.075)
72.8
(2.868)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 0.2 mm) 2.2 3.2 6.5 6.5 6.3 5.4 4.9 4.9 4.6 4.2 2.3 2.0 53
Сред. бр. сончеви часови месечно 285.2 166.7 99.2 69.0 21.7 0.0 9.3 58.9 123.0 170.5 234.0 303.8 1.541,3
Извор: Bureau of Meteorology[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Living at Davis“. Australian Antarctic Division. Department of the Environment, Australian Government. 6 November 2002. Посетено на 11 July 2016.
 2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 2,10 2,11 „Davis station: a brief history“. History of Australian Antarctic stations. Australian Antarctic Division. 17 June 2002. Посетено на 8 July 2016.
 3. Australian Philatelic Bulletin, Vol. 16, p. 28
 4. „Indicator: AATH-07 Condition of scientific research stations - survey of Davis Station“. Department of the Environment. Australian Government. 2006. Посетено на 8 July 2016.
 5. „Davis science“. Australian Antarctic Division. 17 August 2006. Посетено на 8 July 2016.
 6. „Industrial Buildings“. 16 January 2017.
 7. „Australian Antarctic Magazine Issue - 2“ (PDF). www.antartica.gov.au. Australian Antarctic Division. 1 September 2001. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-08-10. Посетено на 26 April 2017. A team of eight OTC engineers, technicians and riggers installed and commissioned the first satellite earth station at Davis in March 1987.
 8. „About environmental satellites“. www.bom.gov.au (англиски). Bureau of Meteorology. Посетено на 26 April 2017. In order to access this meteorological data the Bureau of Meteorology has high bandwidth internet, as well as satellite data reception sites at Melbourne, Darwin and Perth, as well as Casey and Davis stations in Antarctica.
 9. „Climate Statistics for Davis“. Climate statistics for Australian locations. Bureau of Meteorology. Посетено на 23 October 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]