Прејди на содржината

Операција „Скок во височина“

Од Википедија — слободната енциклопедија
УСС Сенет (СС-408) (десно), подморница од класата Балао, која учествува во операцијата „Скок во височина“

Операција „Скок во височина“ или HIGHJUMP, официјално насловена како Програма за развој на Антарктикот на Американската Морнарица, 1946–1947 или Работна група 68 — операција на Морнарицата на Соединетите Американски Држави за воспоставување на истражувачката база на Антарктикот, позната како Мала Америка IV.[1][2] Операцијата била организирана од страна на контраадмиралот Ричард Берд како одговорен офицер и адмирал Итан Ерик Ларсон како командант. Операцијата започнала на 26 август 1946 година и завршила на крајот на февруари 1947 година. Работната група вклучувала 4.700 луѓе, 13 бродови и 33 авиони.

Целите на операцијата, според извештајот на американската морнарица за операцијата, биле:[3]

 1. Обука на персонал и опрема за тестирање во студени услови;
 2. Консолидирање и проширување на суверенитетот на САД над најголемата изводлива област на Антарктичкиот континент (јавно негирана како цел пред завршувањето на експедицијата);[3]
 3. Утврдување на изводливоста за воспоставување, одржување и искористување на базите на Антарктикот и истражување на можни базни местоположби;
 4. Развивање техники за воспоставување, одржување и користење на воздушни бази на мраз, со особено внимание на подоцнежната применливост на таквите техники за операции во внатрешноста на Гренланд, каде што условите се споредливи со оние на Антарктикот;
 5. Засилување на постоечките резерви на знаење за електромагнетни, геолошки, географски, хидрографски и метеоролошки услови за ширење во областа;
 6. Дополнителни цели на експедицијата Нанук (помал еквивалент спроведен во близина на источен Гренланд).[2]

Времеплов

[уреди | уреди извор]

Западната група бродови стигнала до Маркиските Острови на 12 декември 1946 година, при што УСС Хендерсон и УСС Какапон поставике станици за следење на времето. До 24 декември, бродот Керитак започнал да лансира авиони за извидувачки мисии.

Источната група на бродови стигнала до островот Петар I кон крајот на декември 1946 година.

На 30 декември 1946 година, Мартин ПБМ-5 Џорџ 1 се урнал на островот Тарстон при што загинале Максвел А. Лопес, Вендел К. Хендерсон и Фредерик В. Вилијамс. Останатите 6 членови на екипажот биле спасени 13 дена подоцна. Тие и Венс Н. Вудал, кој починал на 21 јануари 1947 година, биле единствените жртви за време на операцијата „Скок во височина“.

На 1 јануари 1947 година, потполковникот Томпсон и главниот офицер Диксон ги користеле маските за нуркање „Џек Браун“ правејќи го првото нуркање од Американците под Антарктикот.[4] Пол Сипл бил висок претставник на американското воено одделение во експедицијата.[5][6]

Централната група на бродови стигнала до Заливот на Китовите на 15 јануари 1947 година, каде што ја започна изградбата на Мала Америка IV.[7]

Поморските бродови и персоналот биле повлечени назад во Соединетите Американски Држави кон крајот на февруари 1947 година, а експедицијата била прекината поради раното приближување на зимата и влошувањето на временските услови.[8]

Берд разговарал за лекциите научени од операцијата во интервјуто со Ли ван Ата од Меѓународниот сервис за вести одржано на командниот брод на експедицијата, „Планина Олимп“. Интервјуто се појавило во средата, 5 март 1947 година, во издание на чилеанскиот весник El Mercurio и делумно гласи вака:

Адмиралот Ричард Е.Берд денеска предупреди дека САД треба да усвојат мерки за заштита од можноста за инвазија на земјата од непријателски авиони кои доаѓаат од поларните региони. Адмиралот објасни дека не се обидува никого да исплаши, но суровата реалност е дека во случај на нова војна, САД би можеле да бидат нападнати од авиони кои летаат над едниот или двата пола. Оваа изјава беше дадена како дел од рекапитулација на сопственото поларно искуство, во ексклузивно интервју за International News Service. Зборувајќи за неодамна завршената експедиција, Берд рече дека најважниот резултат од неговите набљудувања и откритија е потенцијалниот ефект што тие го имаат во однос на безбедноста на САД. Фантастичната брзина со која светот се намалува – потсети адмиралот – е една од најважните лекции научени за време на неговото неодамнешно истражување на Антарктикот. Морам да ги предупредам моите сонародници дека заврши времето кога можевме да се засолниме во нашата изолација и да се потпреме на сигурноста дека далечините, океаните и половите беа гаранција за безбедност.[2][9]

По завршувањето на операцијата, последователната операција „Ветерница“ се вратила во областа со цел да се обезбеди целосна воздушна фотографија на „Скок во височина“ од 1947 до 1948 година. Финецот Роне.[10]

Како и со другите американски експедиции на Антарктикот, на заинтересираните лица им било дозволено да испраќаат писма со приложени пликови до базата, каде што биле додадени комеморативни кеси во нивните куќишта, кои потоа вратени на испраќачите. Овие сувенирски филателистички плика биле лесно достапни по ниска цена. Се проценува дека биле произведени најмалку 150.000 вакви пликови, иако нивниот конечен број може да биде значително поголем.[11]

Хеликоптер Сикорски Р-4 слетал на мразокршач „Северен ветер“ за време на операцијата
Работна група 68

Заден адмирал Ричард Х. Крузен, командант

Источна група (Група за задачи 68.3) [1]

Капетан. Џорџ Ј. Дуфек, УСН, командант

 • Хидроавион „Пајналов Остров“. Хенри Х. Колдвел, командант
 • Разурнувач „Браунсон“. Гимбер, командант
 • Танкер „Канистео“. Капетан. Едвард К. Вокер
Западна гру (Група за задачи 68.1)

Капетан. Чарлс А. Бонд, командант

 • Хидроавион „Керитак“. Капетан Џон Е. Кларк
 • Разурнувач „Хендерсон“. Капетан Бејли
 • Танкер „Какапон“. Капетан Р.А Мичел,
Централна група (Група за задачи 68.2)

Заден адмирал Ричард Х. Крузен, командант

 • „Планина Олимп“. Капетан. Р. Р. Мур,
 • Снабдувач „Јанси“. Капетан Џ. Кон
 • Снабдувач „Мерик“. Капетан. Џон Ј. Hourihan
 • Подморница „Сенет“. Џозеф Б. Ајзенхауер,
 • Мразокршач „Бартонов Остров“. Жералд Каечум
 • Мразокршач „Северен ветер“. Капетан. Чарлс В. Томас
Група (Група за задачи 68.4)

Заден адм. Ричард Е. Берд, одговорен офицер

 • Носач на авиони „Филипинско Море“. Капетан Делберт С. Корнвел
Базна група (Група за задачи 68.5)

Капетан. Клифорд М. Кембел

Смртни случаи

[уреди | уреди извор]

На 30 декември 1946 година, воздухопловните членови Вендел К. Хендерсон, Фредрик В. Вилијамс и Максвел А. Лопес загинале кога нивниот Мартин ПБМ Маринер Џорџ 1 се урнал за време на снежна бура. Преживеаните шест членови на екипажот биле спасени неколку дена подоцна, вклучително и Џејмс Х. Робинс и копилотот Вилијам Кернс. Плакета во чест на тројцата убиени членови на екипажот подоцна била подигната во истражувачката база на станицата Мекмердо,[12] и планината Лопес на островот Тарстон била именувана во чест на убиениот воздухопловец Максвел А. Лопес. Во декември 2004 година бил направен обид да се лоцираат остатоците од авионот.[13] Во 2007 година, групата наречена „Тим за опоравување Џорџ“ станала неуспешна во обидот да добие директна воена вмешаност и да собере големи средства од Конгресот на Соединетите Американски Држави за да се обиде да ги пронајде телата на тројцата мажи кои загинале во несреќата.[14]

На 21 јануари 1947 година, Венс Н. Вудал загинал за време на „несреќа при истовар на брод“.[7] Во профилот на екипажот, Едвард Бердсли го опишал своето најлошо сеќавање како „кога морнарот Венс Вудал умрел на Росовиот Ледениот Гребен под парче опрема со ролери дизајнирана да го „асфалтира“ мразот за да изгради воздушна патека“.

Во медиумите

[уреди | уреди извор]

Документарецот за експедицијата Тајната земја бил снимен целосно од воени фотографи и раскажан од глумците Роберт Тејлор, Роберт Монтгомери и Ван Хефлин.[15] Го прикажува началникот на поморската флота, адмиралот Честер В. Нимиц, во сцена каде што тој разговара за операцијата со адмиралите Берд и Крузен. Филмот повторно прикажува сцени на критични настани, како што се контрола на оштетување на бродот и адмиралот Бирд како фрла предмети од авион за да го олесни и да избегне удирање во планина. Во 1948 година ја освоил наградата Оскар за најдобар документарен игран филм.[16]

Библиографија

[уреди | уреди извор]
 • Colin, Summerhayes; Beeching, Peter (2007). „Hitler's Antarctic base: the myth and the reality“. Polar Record. 43 (1): 1. doi:10.1017/S003224740600578X.

Понатамошно читање

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
 1. 1,0 1,1 Kearns, David A. (2005). „Operation Highjump: Task Force 68“. Where Hell Freezes Over: A Story of Amazing Bravery and Survival. New York: Thomas Dunne Books. ISBN 0-312-34205-5.
 2. 2,0 2,1 2,2 Summerhayes, C. & Beeching, P. (2007). „Hitler's Antarctic base: the myth and the reality“. Polar Record. 43 (224): 1–21. doi:10.1017/S003224740600578X.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 3. 3,0 3,1 Bertrand, Kenneth John (1971). Americans in Antarctica 1775–1948. New York: American Geographical Society. стр. 485.
 4. Lang, Michael A. & Robbins, Ron (2009). „Scientific Diving Under Ice: A 40-Year Bipolar Research Tool“. In: Krupnik, I; Lang, MA; Miller, SE (Eds). 2009. Smithsonian at the Poles: Contributions to International Polar Year Science.: 241–52. Архивирано од изворникот на 2012-09-28. Посетено на 2011-01-01.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 5. „Paul A. Siple“. South-Pole.com. Архивирано од изворникот на September 24, 2015. Посетено на 2015-06-26. Paul Allman Siple saw the first light of day on December 18, 1908, in Montpelier, Ohio....
 6. Dubill, Andy (December 2008). „Paul Siple“. International Scouting Collector's Association Journal. International Scouting Collector's Association. 8 (4): 45–46.
 7. 7,0 7,1 „Operation Highjump: The Great Antarctic Expedition“. South-Pole. Архивирано од изворникот на 16 March 2018. Посетено на 5 March 2018.
 8. Summerhayes, Colin; Beeching, Peter (2007). „Hitler's Antarctic base: The myth and the reality“. Polar Record. 43: 1–21. doi:10.1017/S003224740600578X.
 9. „A bordo del Monte Olimpo en Alta Mar“. El Mercurio (шпански). Santiago. March 5, 1947.
 10. „Ronne Antarctic Research Expedition“. Ronne Antarctic Explorers. Архивирано од изворникот на 25 February 2017. Посетено на 5 March 2018.
 11. „Operation Highjump: A Philatelic Introduction“. South Pole. Архивирано од изворникот на 20 May 2018. Посетено на 5 March 2018.
 12. „The Byrd Memorial at McMurdo“. South Pole Station. Архивирано од изворникот на 17 October 2018. Посетено на 5 March 2018.
 13. „News Archives from Antarctica“. Antarctic Connection. 2004. Архивирано од изворникот на 2006-01-12.
 14. „Operation Highjump Crew Recovery“. George1Recovery.org. Архивирано од изворникот на 2008-01-23. Посетено на 2007-10-27.
 15. „The Secret Land“. Архивирано од изворникот на 2016-01-25. Посетено на 2015-10-28.
 16. „Academy Award for Best Documentary Feature“. IMDb. Архивирано од изворникот на 2020-09-18. Посетено на 2019-02-10.