Мирни (поларна станица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Станица Мирни
Мирный
Антарктичка станица
Станица Мирни во 2007 година
Станица Мирни во 2007 година
Земја Русија
Локација на АнтарктикотАвстралиска антарктичка територија
Администрирано одИнститут за истражување на Арктикот и Антарктикот
Оперативни2 јануари 1956 (1956-13-02)
Наречено поМирни
Население
 • ВкупноДо 55
ТипЦела година
ПериодГодишен
СтатусОперативни
Мреж. местоwww.aari.nw.ru

Мирни (руски: Мирный — руска, порано советска, прва научна станица на Антарктикот сместена во Земја на Кралицата Марија, Антарктик, на брегот на Антарктикот на Дејвис Море[1].

Станицата е управувана од Институт за истражување на Арктикот и Антарктикот и го добила името по бродот за поддршка Мирни, капетан од Михаил Лазарев за време на Прва руска антарктичка експедиција, предводена од Фабијан Готлиб фон Белингсхаузен на Восток.

Станицата Мирни била оштетена од пожар во неделата, на 21 јуни 2020 година.

Намена и капацитети[уреди | уреди извор]

Станицата била отворена на 13 февруари 1956 година од 1-та советска антарктичка експедиција. Првично се користела како главна база за станицата Восток сместена 1,400 kiloметарs (4,600,000 ст) од брегот, оваа функција сега ја опслужува станицата Прогрес. Во лето, во неа престојуваат 169-200 луѓе во 30 згради, во зима околу 40-50 научници и техничари. Просечната температура на локацијата е −11 °C (12 °F), а повеќе од 200 дена годишно ветерот е посилен од 15 metres per second (49 ft/s), со повремен циклон

Главни области на истражување се глациологија, сеизмологија, метеорологија, набљудување на поларна светлина, космичко зрачење и морска биологија.

Историски споменици[уреди | уреди извор]

Некои 2 kiloметарs (6,561 ст 8 ин) јужно од станицата стои метална стела со испишана плоча. Таа била подигната помеѓу крајбрежниот Мирни и внатрешноста на станица Восток. Во него се слави споменот на Анатолиј Шчеглов, возач-механичар кој загинал додека ги извршувал своите должности. Назначен е за Историско место или споменик (ХСМ 8) по предлогот на Русија до Состојба за консултации на Антарктичкиот договор. Други слично назначени историски локалитети во близина на Мирни се Каменот на Иван Кмара (HSM 7) и гробиштата на островот Буромски (HSM 9), и двете на Буромскиот остров 27 kiloметарs (89,000 ст) северно од станицата.

Клима[уреди | уреди извор]

График на климата на просечните температури на воздухот од 1956 до 2012 година во Мирни Ста.

Станицата Мирни има клима на ледена покривка, бидејќи сите месеци се под 0 °C (32 °F). Иако е под силно влијание на глацијалната природа на внатрешноста на Антарктикот, тој задржува силно поморско влијание, што резултира со високи годишни снежни врнежи. Сепак, летата се сончеви и суви, како одраз на средоземна шема на врнежи, и покрај неговата географска ширина кон полот и ниските температури. Во текот на летото, во просек се приближуваат високите вредности на 2 °C (36 °F), додека зимите се стабилни веднаш под −15 °C (5 °F) значи за неколку месеци..

Климатски податоци за Mirny Station
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 1.1
(34)
−1.8
(28.8)
−6.9
(19.6)
−10.8
(12.6)
−12.3
(9.9)
−12.2
(10)
−13.3
(8.1)
−13.8
(7.2)
−13.2
(8.2)
−9.8
(14.4)
−3.7
(25.3)
0.4
(32.7)
−8.02
(17.57)
Сред. дневна °C (°F) −1.8
(28.8)
−5.3
(22.5)
−10.2
(13.6)
−13.9
(7)
−15.5
(4.1)
−15.4
(4.3)
−16.6
(2.1)
−17.0
(1.4)
−16.4
(2.5)
−13.4
(7.9)
−7.2
(19)
−2.6
(27.3)
−11.27
(11.71)
Прос. ниска °C (°F) −4.6
(23.7)
−8.4
(16.9)
−13.0
(8.6)
−16.7
(1.9)
−18.5
(−1.3)
−18.3
(−0.9)
−19.6
(−3.3)
−20.2
(−4.4)
−19.3
(−2.7)
−16.6
(2.1)
−10.3
(13.5)
−5.5
(22.1)
−14.25
(6.35)
Прос. врнежи мм (ин) 14.8
(0.583)
17.1
(0.673)
31.2
(1.228)
43.5
(1.713)
57.3
(2.256)
70.3
(2.768)
71.7
(2.823)
62.1
(2.445)
57.9
(2.28)
43.5
(1.713)
34.0
(1.339)
23.7
(0.933)
527.1
(20.754)
Прос. релативна влажност (%) 72.5 70.5 71.6 73.9 74.7 76.0 75.1 74.2 72.8 70.1 70.4 72.4 72.85
Сред. бр. сончеви часови месечно 278.7 214.4 153.2 95.4 32.3 1.7 11.1 66.9 125.8 234.6 290.7 354.2 1.859
Извор: Arctic and Antarctic Research Institute

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]