Дагестанска Автономна Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дагестанска АССР
Дагестанская Автономная Советская Социалистическая Республика
автономна република

1921 – 1991
Знаме Грб
Гесло
нема
Местоположба на Дагестанска Автономна Советска Социјалистичка Република
Карта на Кавказ во 1922 година
Главен град Махачкала
Вероисповед атеизам
Уредување република
Историја
 -  Основана 1921
 -  Крај 1991
Површина
 -  1921-1991 50.300 км²
Валута руска рубља

Дагестанска Автономна Советска Социјалистичка Република (руски: Дагестанская Автономная Советская Социалистическая Республика) — автономна република во Советскиот Сојуз во составот на Руска СФСР.

Републиката била основана во 1921 година.

Територијата на земјата опфаќала 50.300 квадратни километри, а бројот на населението било 1.768.000 луѓе. Односнот меѓу градското и селското население бил 782.000 кон 986.000 луѓе[1].

Таа била наследена од Дагестан.

Население[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. СССР, Административно-териториаляное деление союзных республик, стр. 451: Податоци од 1 јануари 1987 година