Калмичка Автономна Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калмичка АССР
Хальмг Автономн Советск Социалистическ Республик
Калмыцкая Автономная Советская Социалистическая республика
автономна република

1925 – 1990
Знаме Грб
Гесло
нема
Местоположба на Калмичка Автономна Советска Социјалистичка Република
Главен град Елиста
Вероисповед атеизам
Уредување република
Историја
 -  Основана 1925
 -  Крај 1990
Површина
 -  1935-1990 75.900 км²
Валута руска рубља

Калмичка Автономна Советска Социјалистичка Република (калмички: Хальмг Автономн Советск Социалистическ Республик; руски: Калмыцкая Автономная Советская Социалистическая республика) — автономна република во Советскиот Сојуз во составот на Руска СФСР.

Републиката била основана во 1935 година.

Територијата на земјата опфаќала 75.900 квадратни километри, а бројот на населението било 329.000 луѓе. Односнот меѓу градското и селското население бил 139.000 кон 190.000 луѓе[1].

Таа била наследена од Калмикија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. СССР, Административно-териториаляное деление союзных республик, стр. 451: Податоци од 1 јануари 1987 година