Прејди на содржината

Аџарска Автономна Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
აჭარის ავტონომიური საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკა
Аџарска Автономна Советска Социјалистичка Република
1921–1991
Flag of Апхазија
Flag
'Motto: 'руски: Пролетарии всех стран, соединяйтесь!
Establishment16 јули 1921
Историја 
• Основана
1921
• Престанала да постои
1991
Валутасоветска рубља

Аџарска Автономна Советска Социјалистичка Република (грузиски: აჭარის ავტონომიური საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკა) — автономна република во Советскиот Сојуз во составот на Грузиска ССР.

Републиката била основана во 1921 година.

Територијата на земјата опфаќала 3.000 квадратни километри, а бројот на населението било 385.000 луѓе. Односнот меѓу градското и селското население бил 177.000 кон 208.000 луѓе[1].

Таа била наследена од Аџарија.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. СССР, Административно-териториаляное деление союзных республик, стр. 451: Данните са към 1 януари 1987 г.