Башкирска Автономна Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Башкирска АССР
Башҡорт Автономиялы Совет Социалистик Республикаhы
Башкирская Автономная Советская Социалистическая Республика
автономна република

23 март 1919 – 25 февруари 1992
Знаме Грб
Гесло
нема
Податотека:1928 atlas of the Soviet Union (merged).jpg
Местоположба на Башкирска Автономна Советска Социјалистичка Република
Граници на Башкирска АССР во рамките на Советскиот Сојуз
Главен град Уфа
Вероисповед атеизам
Уредување република
Историја
 -  Основана 23 март 1919
 -  Крај 25 февруари 1992
Површина
 -  1919-1990 143.600 км²
Валута руска рубља

Башкирска Автономна Советска Социјалистичка Република (башкирски: Башҡорт Автономиялы Совет Социалистик Республикаhы; руски: Башкирская Автономная Советская Социалистическая Республика) — автономна република во Советскиот Сојуз во составот на Руската СФСР.

Републиката била основана во 1919 година.

Територијата на земјата опфаќала 143.600 квадратни километри, а бројот на населението било 3.895.000 луѓе. Односнот меѓу градското и селското население бил 2.491.000 кон 1.404.000 луѓе[1].

Таа била наследена од Башкортостан.

Население[уреди | уреди извор]

Населението на земјата според податоци од 1979 година било следното:[2] :

  • башкири - 936 000
  • руси- 1 548 000
  • татари - 940 000
  • чуваши - 122 000
  • маријци - 107 000

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. СССР, Административно-териториаляное деление союзных республик, стр. 451: Данните са към 1 януари 1987 г.
  2. СССР Энциклопедический справочник, ред. А. М. Прохоров, стр. 530