Татарска Автономна Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Татарска Автономна Советска Социјалистичка Република
Татарская Автономная Советская Социалистическая Республика  (руски)
Татарстан Автономияле Совет Социалистик Республикасы  (јазик?)
Автономна република на Руската СФСР

1920–1990
Знаме Грб
Знаме Грб
Главен град Казањ
Историја
 -  Основана 1920
 -  Укината 1990

Татарска Автономна Советска Социјалистичка Република (руски: Татарская Автономная Советская Социалистическая Республика; татарски: Татарстан Автономияле Совет Социалистик Республикасы), скратено: Татарска АССР (руски: Татарская АССР; татарски: Татарстан АССР) или ТАССР (руски: ТАССР; татарски: ТАССР) — република во состав на Руската Советска Федеративна Социјалистичка Република на Советскиот Сојуз. Основана е на 27 мај 1920 г., а престанала да постои при распадот на сојузот во 1990 г. Главен град бил Казањ.

Територијата на ТАССР била во состав на Казањската, Симбирската и Уфската губернија на Руското Царство сè до Октомвриската револуција од 1917 г.

Истакнати личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]