Кабардинско-балкарска Автономна Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бурјатска АССР
Кабардино-Балкарская АССР
автономна република

1936 – 1991
Знаме Грб
Гесло
нема
Главен град Наљчик
Вероисповед атеизам, ислам
Уредување република
Историја
 -  Основана 1936
 -  Крај 1991
Површина 12.500 км²
Валута руска рубља

Кабардинско-балкарска Автономна Советска Социјалистичка Република (руски: Кабардино-Балкарская АССР ) — автономна република во Советскиот Сојуз во составот на Руска СФСР.

Републиката била основана во 1936 година.

Територијата на земјата опфаќала 12.500 квадратни километри, а бројот на населението било 732.000 луѓе. Односнот меѓу градското и селското население бил 450.000 кон 282.000 луѓе[1].

Таа била наследена од Кабардино-Балкарија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. СССР, Административно-териториаляное деление союзных республик, стр. 451: Податоци од 1 јануари 1987 година