Кабардинска Автономна Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бурјатска АССР
Къэбэрдей-Балъкъэр АССР Къабарты-Малкъар АССР
Кабардинская Автономная Советская Социалистическая республика
автономна република

1944 – 1957


Знаме

Гесло
нема
Главен град Наљчик
Вероисповед атеизам
Уредување република
Историја
 -  Основана 1944
 -  Крај 1957
Површина
 -  1944-1957 12.470 км²
Валута руска рубља

Кабардинска Автономна Советска Социјалистичка Република (кабардински: Къэбэрдей-Балъкъэр АССР ; руски: Чувашская Автономная Советская Социалистическая Республик) — автономна република во Советскиот Сојуз во составот на Руска СФСР.

Републиката била основана во 1936 година.

Територијата на земјата опфаќала 12.470 квадратни километри, а бројот на населението било 759.586[1].

Таа била наследена од Кабардино-Балкарија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Всесоюзная перепись населения 1989 г.“. Архивирано од изворникот 2011-08-22. Посетено на 2012-08-03.