Чувашка Автономна Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чувашка АССР
Чăваш Автономлă Совет Социаллă Республики
Чувашская Автономная Советская Социалистическая Республик
автономна република

1925–1990
Знаме Грб
Гесло
нема
Главен град Чебоксари
Вероисповед атеизам
Уредување република
Историја
 -  Основана 1925
 -  Крај 1990
Површина
 -  1925-1990 18.300 км²
Валута руска рубља

Чувашка Автономна Советска Социјалистичка Република (чувашки: Чăваш Автономлă Совет Социаллă Республики; руски: Чувашская Автономная Советская Социалистическая Республик) — автономна република во Советскиот Сојуз во составот на Руска СФСР.

Републиката била основана во 1925 година.

Територијата на земјата опфаќала 18.300 квадратни километри, а бројот на населението било 1.330.000 луѓе. Односнот меѓу градското и селското население бил 759.000 кон 571.000 луѓе[1].

Таа била наследена од Чувашија.

Население[уреди | уреди извор]

  • чуваши - 888 000
  • руси- 338 000
  • татари - 38 000
  • мордвијци - 20 000[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. СССР, Административно-териториаляное деление союзных республик, стр. 451: Податоци од 1 јануари 1987 година
  2. СССР Энциклопедический справочник, ред. А. М. Прохоров, стр. 530