Чувашка Автономна Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чувашка АССР
Чăваш Автономлă Совет Социаллă Республики
Чувашская Автономная Советская Социалистическая Республик
автономна република

1925 – 1990
Знаме Грб
Гесло
нема
Главен град Чебоксари
Вероисповед атеизам
Уредување република
Историја
 -  Основана 1925
 -  Крај 1990
Површина
 -  1925-1990 18.300 км²
Валута руска рубља

Чувашка Автономна Советска Социјалистичка Република (чувашки: Чăваш Автономлă Совет Социаллă Республики; руски: Чувашская Автономная Советская Социалистическая Республик) — автономна република во Советскиот Сојуз во составот на Руска СФСР.

Републиката била основана во 1925 година.

Територијата на земјата опфаќала 18.300 квадратни километри, а бројот на населението било 1.330.000 луѓе. Односнот меѓу градското и селското население бил 759.000 кон 571.000 луѓе[1].

Таа била наследена од Чувашија.

Население[уреди | уреди извор]

  • чуваши - 888 000
  • руси- 338 000
  • татари - 38 000
  • мордвијци - 20 000[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. СССР, Административно-териториаляное деление союзных республик, стр. 451: Податоци од 1 јануари 1987 година
  2. СССР Энциклопедический справочник, ред. А. М. Прохоров, стр. 530