Грб на Општина Штип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на Општина Штип
Подробно
Усвоен?
Штитбел штит

Грбот на Општина Штип е официјалниот грб на оваа македонска општина.

Опис[уреди | уреди извор]

Грбот на општината е во форма на штит во кој има приказ на тврдината „Исар“. Во средината на грбот се старите тврдини, а во долниот дел од грбот е напишано археолошкото име на градот, „Астибо“, а во горниот современото име.[1] Грбот се наоѓа и на општинското знаме.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Статут на Општина Штип“. Архивирано од изворникот на 2013-06-27. Посетено на 2012-09-25.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]