Грб на Општина Гостивар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Општина Гостивар
Coat of arms of Gostivar Municipality.svg
Подробно
Усвоенн/п
Штитсин штит

Грбот на Општина Гостивар е официјалниот грб на оваа македонска општина.

Опис[уреди | уреди извор]

Грбот на Општината е претставена на замок кој ја изразува прегледноста на древноста на градот, во средината е поставена Саат кулата со која се изразува изворната архитектура на градот, а во позадината е презентирана реката Вардар во форма на лак што го изразува текот на реката, од левата страна се простира планината Шар, а од десната страна се простира Сува Гора, со испреплетување на целата површина на белата, сивозатворената и сивоотворената боја.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]