Грб на Општина Јегуновце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Општина Јегуновце
Coat of arms of Jegunovce Municipality.svg
Подробно
Усвоен1996
Штитсин штит

Грбот на Општина Јегуновце е официјалниот грб на оваа македонска општина.

Опис[уреди | уреди извор]

Општината има грб кој ја претставува Општина Јегуновце со нејзините основни обележја и карактеристики.[1] Грбот е составен од штит на кој има неколку елементи. Централен елемент е буквата „Ј“ која го симболизира името на општината. Во позадина се наоѓа приказ на планините во општина Јегуновце, фабрика која ја симболизира индустријата и ѕвездите кои ги симболизираат населените места во општината. Во долниот дел се наоѓа годината на основање на општината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Симболи на Општина Јегуновце“. Архивирано од изворникот на 2011-10-10. Посетено на 2011-12-10.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]