Грб на Општина Прилеп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Општина Прилеп
Coat of arms of Prilep Municipality.svg
Подробно
Усвоен?
Штитсин штит

Грбот на Општина Прилеп е официјалниот грб на оваа македонска општина.

Опис[уреди | уреди извор]

Грбот е во форма на штит со бели ивици. На штиот има приказ на Могилата на непобедените, планина (најверојатно Марковите кули) и сонце со шест големи и поголем број помали зраци. Грбот се наоѓа и на општинското знаме.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]