Грб на Општина Центар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Општина Центар
Coat of arms of Centar Municipality, Macedonia.svg
Подробно
Усвоенн/п
Штитцрвен штит

Грбот на Општина Центар е официјалниот грб на оваа македонска општина. Главен елемент на грбот е митската птица феникс.

Опис[уреди | уреди извор]

Грбот на Општината е во форма на триаголен (варјашки) штит, со однос на висината и ширината од 1,41 или √2. Штитот е со бела основа и црвен обраб. Централно во полето на штитот е прикажана птицата феникс како се воздигнува од оган. Двата мотива се во истата црвена боја како и обработ.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Симболи на Општина Центар“. Архивирано од изворникот на 2012-01-16. Посетено на 2011-12-03.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]