Грб на Скопје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Скопје
Coat of arms of Skopje.svg
Подробно
Усвоен?
Штитштит
Претходни варијантиPre-WW2 Coat of arms of Skopje - Medium.png

Грбот на Град Скопје е официјалниот грб на македонската престолнина.

Опис[уреди | уреди извор]

Грбот на Градот Скопје има форма на штит, на кој горната страна е полулак свртен внатре, левиот и десниот горен агол на штитот го прават две коси линии, додека долните страни се надворешно заоблени лакови што завршуваат со врв по средината на долната оска.

Во просторот на штитот се содржани: Камениот мост со реката Вардар, тврдината Кале и снежниот врв на Љуботен (Шар Планина).[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Симболи на Скопје“. Архивирано од изворникот на 2012-11-29. Посетено на 2012-09-25.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]