Грб на Општина Чегране

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грб на Општина Чегране
Coat of arms of Čegrane Municipality.png
Подробно
Усвоенн/п
Штитцрн штит

Грб на Општина Чегране — официјален грб на поранешната општина Чегране.

Опис[уреди | уреди извор]

Грбот на Општината претставува замок кој ја изразува прегледноста на селото, во средината е реката Вардар со која се изразува изворната и во позадината е презентирана реката Вардар во форма на лак што го изразува текот на реката, од левата страна се простира планината Шар, а од десната страна се простира Сува Гора.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]