Градови во Сан Марино

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во Сан Марино реално не постојат градови во смисла на населени места со таков статут, туку замоци (castelli) и соодветни црковни општини (парохии). Ваквата административна поделба настанала уште во 1463 година, со измени само во бројот на самостојните замоци и парохиите.

Кулата Гуаита

Најголемата населба во земјата, Догана (околу 7 илјади жители) не е вклучена во табелата, бидејќи според законите на Сан Марино е дел од замокот Серавале, а не независна административна единица.

Замок Површина
(км²)
Население
(2010)[1]
Дел
Acquaviva.JPG Аквавива 4,86 2,048 1243
Borgo Maggiore.JPG Борго Маџоре 9,01 6,378 12 век
Domagnano.JPG Домањано 6,62 3,104 1463
Chiesanuova.JPG Кјезануова 5,46 1,071 1320
Coat of arms of the city of San Marino.svg Сан Марино 7,09 4,361
Faetano.JPG Фаетано 7,75 1,181 1463
Fiorentino.JPG Фјорентино 6,57 2,506 1463
Montegiardino, blazono, 1.svg Монтеџардино 3,31 913 1463
Serravalle.JPG Серавале 10,53 10,392 1463

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]