Список на градови во Луксембург

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Градови во Луксембург)
Градовите во Луксембург

Градовите во Луксембург се утврдени со статут, но иако се водат како градови, всушност не се целовити урбани подрачја. Послични се на општините, но со поинаков правен статус. Старешините (фр. échevins) на градовите формално ги назначува Велевојводата, додека пак општинските старешини ги назначува министерот за внатрешни работи.[1]

Список на градови[уреди | уреди извор]

Луксембург
Диделанж
Вианден
Грб Име Кантон Округ Површина
(км2)
Население
(2005)
Прогласен
Вианден Вианден Дикирх 9,67 1.561 24 февруари 1843
Вилц Вилц Дикирх 19,37 4.587 24 февруари 1843
Гревенмахер Гравенмахер Гравенмахер 16,48 3.966 24 февруари 1843
Диделанж Еш-сир-Алзет Луксембург 21,38 17.618 4 август 1907
Дикирх Дикирх Дикирх 12,42 6.165 24 февруари 1843
Диферданж Еш-сир-Алзет Луксембург 22,18 19.005 4 август 1907
Етелбрук Дикирх Дикирх 15,18 7.364 4 август 1907
Ехтернах Ехтернах Гравенмахер 20,49 4.507 24 февруари 1843
Еш-сир-Алзет Еш-сир-Алзет Луксембург 14,35 28.000 29 мај 1906
Луксембург Луксембург Луксембург 51,46 76.420 24 февруари 1843
Ремих Ремих Гравенмахер 5,29 2.986 24 февруари 1843
Римеланж Еш-сир-Алзет Луксембург 6,83 4.495 4 август 1907

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Записник А, 1988, бр. 64“ (PDF). Централна законодавна служба. Архивирано од изворникот (PDF) на 2006-03-02. Посетено на 25 април 2008. (француски)