Окрузи во Луксембург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Луксембург има три округа, кои претставуваат најкрупна единица на административна поделба во земјата. Воспоставени се на 24 февруари 1843 г.[1]. Окрузите понатаму се делат на кантони:

Окрузи во Луксембург
  1. Гревенмахер
  2. Дикирх
  3. Луксембург

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. „Записник А, 1843, бр. 17“ (PDF). Централна законодавна служба. http://www.legilux.public.lu/leg/a/archives/1843/0170304/0170304.pdf?SID=a2a57e6c8b932455a28e0f37099013ae#page=1. посет. 11 август 2006 г.  (француски) (германски)