Административна поделба на Луксембург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Административна поделба на Луксембург - секој вид единица е означен со друга боја. Легенда:
  Округ Дикирх
  Округ Гревенмахер
  Округ Луксембург

Луксембург административно се дели на окрузи, кантони и општини. Градот Луксембург се дели на реони.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Окрузи во Луксембург.

Луксембург се дели на 3 округа:

Кантони[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Кантони во Луксембург.

Окрузите се делат на 12 кантони.

Општини[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Општини во Луксембург.

Кантоните се делат на општини, кои се најситната административна единица во земјата.

Градови[уреди | уреди извор]

12 општини имаат статус на град. Градот Луксембург е главен и најголем град во земјата.

Реони на градот Луксембург[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Реони во градот Луксембург.

Самиот град Луксембург се дели на реони. Постојат 24 реони кои можат да бидат окрузи или маала.