Административна поделба на Андора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на општините.

Андора административно е составена од општини често наречени „парохии“ (каталонски: parròquies). Тие се:

Бр.* Општина Површина
(км²)
Население
1990 2000 2007
1 Escut de Canillo.svg Канилјо 121 1.290 2.706 5.422
2 Escut d'Encamp.svg Енкамп 74 7.119 10.595 14.029
3 Escut d'Ordino.svg Ордино 89 1.289 2.283 3.685
4 Coat of Arms of La Massana.svg Ла Масана[1] 65 3.868 6.276 9.357
5 Escut d'Andorra la Vella.svgАндора ла Веља* 12 19.022 21.189 24.574
6 Escut de Sant Julià de Lòria.svg Сант Жулија де Лорија 60 6.012 7.623 9.595
7 Escut d'Escaldes-Engordany.svg Ескалдес-Енгордањ 47 12.235 15.299 16.475
  Coat of arms of Andorra.svg Андора 468 50.835 65.971 83.137

* Главен град на Андора

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Parroquia de la Massana, Comú de la Massana Архивирано на 14 декември 2013 г.. (каталонски)

Поврзано[уреди | уреди извор]