Жупи во Андора

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Административна поделба на Андора)
Карта на жупите.

Андора административно е составена од 7 жупи, службено наречени „парохии“ (каталонски: parròquies). Тие се:

Жупа Каталонски Население
1990 2000 2007 2015 2019
Андора ла Веља Andorra la Vella 19.022 21.189 24.574 21.428 22.440
Анкам Encamp 7.119 10.595 14.029 10.857 11.688
Аскалдес-Ангурдањ Escaldes-Engordany 12.235 15.299 16.475 13.873 14.599
Каниљу Canillo 1.290 2.706 5.422 3.368 4.325
Ла Масана[1] La Massana 3.868 6.276 9.357 9.096 10.174
Сан Жулија да Лорија Sant Julià de Lòria 6.012 7.623 9.595 8.681 9.375
Урдину Ordino 1.289 2.283 3.685 4.429 4.942
Вкупно 50.835 65.971 83.137 71.732 77.543

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Parroquia de la Massana, Comú de la Massana Архивирано на 14 декември 2013 г.. (на каталонски)

Поврзано[уреди | уреди извор]