Прејди на содржината

Административна поделба на Шведска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Окрузите во Шведска положени врз поранешните покраини (обележани со имиња)

Во Шведска постојат неколку вида на административни единици, зависно од географската опфатност и функциите што ги извршуваат. Некои од нив се укинати во управна смисла, и постојат само од историско-културни причини. Следат постоечките поделбени единици со нивниот изворен назив на шведски.[1]

Актуелни управни единици[уреди | уреди извор]

Историски единици и целини[уреди | уреди извор]

Предложени единици[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сите поими се во еднина