Реони во градот Луксембург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Реоните на градот Луксембург (луксембуршки: Quartierën, француски: Quartiers, германски: Stadtteile) е административна единица на локална самоуправа во градот Луксембург, главен и најголем град на Велевојводството Луксембург.

Градот се дели на 24 реони, кои го покриваат општината Град Луксембург. Тие се:

Карта на општините во градот Луксембург


Поврзано[уреди | уреди извор]