Гаргантуа и Пантагруел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Животот на Гаргантуа и Пантагруел
Gustave Doré-L'Enfance de Gargantua.jpg
Илустрација на Гистав Доре, 1873

Пантагруел (о. 1532)
Гаргантуа (1534)
Третата книга за Пантагруел (1546)
Четвртата книга за Пантагруел (1552)
Петата книга за Пантагруел (о. 1564)

Автор Франсоа Рабле („Alcofribas Nasier“)
Оригинален наслов La vie de Gargantua et de Pantagruel
Илустратор Гистав Доре (издание од 1854)
Земја на потекло Франција
Јазик Класичен француски
Жанр Сатира
Издаден о. 1532 – о. 1564
Издаден на
Англиски
1693–94

Животот на Гаргантуа и Пантагруел (француски: La vie de Gargantua et de Pantagruel) — серијал од пет романи напишани во XVI век од Франсоа Рабле, кој раскажува за авантурите на двајца џинови, Гаргантуа и неговиот син Пантагруел. Романите се напишани на смешен, екстравагантен, накитен, и сатиричен начин. Поглавјата се полни со саркастичен хумор, насилство и вулгарности.

Романите при издавањето биле стигматизирани како вулгарни,[1] во време на религиска опресија и Француските религиски војни. Современиците одбивале воопшто да ги споменуваат.[2] Според Рабле, филозофијата на џинот Пантагруел, „пантагруелизам“, во основа е некаква „веселост на умот потопена во среќни случајности“ (француски: une certaine gaîté d'esprit confite dans le mépris des choses fortuites).

Рабле го изучувал старогрчкиот јазик во текот на својот живот, а го применил во овие романи на тој начин што измислил стотици нови зборови, голем дел од кои се дел од современиот француски.[3] Воопшто стилот на Рабле е полн со игри на зборови и потсмев.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rabelais, François (1952). „Biographical Note“. Rabelais. Great Books of the Western World. 24. Robert Maynard Hutchins (editor-in-chief), Mortimer J. Adler (associate editor), Sir Thomas Urquhart (translator), Peter Motteux (translator). Chicago, USA: Encyclopedia Britannica, Inc.. 
  2. Le Cadet, Nicolas (2009) Marcel De Grève, La réception de Rabelais en Europe du XVIe au XVIIIe siècle, Cahiers de recherches médiévales et humanistes, Comptes rendus (par année de publication des ouvrages), 2009, [En ligne], mis en ligne le 20 avril 2010. Consulté le 22 novembre 2010.
  3. Bakhtin, Mikhail. Rabelais and his World. Bloomington: Indiana UP, 1984. p. 110.