Воден пипер

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Воден|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Воден пипер
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Воден
Вид: Воден пипер
Научен назив
Воден пипер
Water pepper
Scientific classification edit
Kingdom: Plantae
Clade: Tracheophytes
Clade: Angiosperms
Clade: Eudicots
Order: Caryophyllales
Family: Polygonaceae
Genus: Persicaria
Species:
P. hydropiper
Binomial name
Persicaria hydropiper

(L.) Delabre 1800
Synonyms[1]
Synonymy
 • Polygonum hydropiper L. 1753
 • Persicaria hydropiper (L.) Opiz 1852
 • Persicaria hydropiper (L.) Spach 1841
 • Persicaria acris Gilib.
 • Persicaria glandulosa Nakai & Ohki
 • Persicaria urens Garsault
 • Persicaria vernalis Nakai
 • Peutalis hydropiper Raf.
 • Polygonum glandulosum Poir.
 • Polygonum gracile Salisb.
 • Polygonum hecasanthum Schur
 • Polygonum hidropiper Neck.
 • Polygonum oleraceum Schur
 • Polygonum schinzii J. Schust.

Persicaria hydropiper ( син. Polygonum hydropiper ), исто така познат како воден пипер, бел пипер јазол, газ паметен [2] или таде,тоа е растение од фамилијата Polygonaceae . Се наоѓа во Австралија, Нов Зеланд, умерена Азија, Европа и Северна Америка.[3][4][5][6] Растението расте на одредени влажни места и плитка вода. Култивираните сорти се јадат во Источна Азија поради нивниот лут вкус.

Опис[уреди | уреди извор]

Стеблото на Persicaria hydropiper, покажува обложени „јазли“ во основата на листовите

Водената пиперка е годишна билка со исправено стебло кое расте до висина од 20 to 70 centiметарs (1 to 2 ст) . Листовите се наизменични и речиси без стебленца. Сечилата на листовите се тесно овални и имаат цели рабови реси со многу кратки влакна. Тие се стеснуваат со тап врв. Секоја основа на листот има штипки кои се споени во обвивка што го затвора стеблото која е лабава и со реси на горниот крај. Цветот е шилец што кимнува. Периантот на секој мал цвет се состои од четири или пет сегменти, обединети во близина на неговата зелена основа и бела или розова на рабовите. Има шест стомаци, три споени карпели и три стилови. Плодот е темно кафеав овален, сплескан орев.[7]

Биохемија[уреди | уреди извор]

Водениот пипер има неколку активни состојки . Присутни се два бициклични сесквитерпеноиди, полигодијални (тадеонални, незаситен диалдехид со дрмански рбет) и варбурганален, што им дава лут вкус.[8] Растението содржи и рутин, извор на впечаток на горчлив вкус.

Водената пиперка содржи есенцијално масло (0,5%) кое се состои од монотерпеноиди и сесквитерпеноиди : α-пинен, β-пинен, 1,4-цинеол, фенхон, α-хумулен, β-кариофилен, транс-б-бергамотен . Карбоксилните киселини ( цинамска, валеринска и капроична киселина ) и нивните естри биле присутни во траги. Составот силно зависи од генетските фактори.

Дивоводниот пипер произведува масла кои им предизвикуваат иритација на кожата.[9]

Користи[уреди | уреди извор]

Водениот пипер се јаде во Јапонија, каде што е познат како таде, или поконкретно, јанаги таде. Листовите се користат како зеленчук, но само од сортата, а не од дивиот тип кој има многу полут вкус. Билката често се продава на пазарите како расад.[10] Младите црвени никулци се познати како бени-таде и се користат за украсување на сашими, темпура и суши . Популарен е за летно готвење.[10] Семето може да се додаде и во Васаби .

Сос од водена пиперка, познат и како таде-зу, е сос кој што е традиционално направен од ситно сечкани листови од водена пиперка, натопени во оцет и мала количина на парен ориз . Повремено се додава сок од цедено кабосу . Во јапонската кујна традиционално се користи како додаток на слатководната риба на скара, но не и на морска риба.

Во Кина, водениот пипер е најмногу познат како ла љао и се користи во традиционалната кинеска медицина .

Во Европа, водената пиперка некогаш се одгледувала и ја јаделе за време на војната како замена за пиперката.[10]

Растението содржи многу киселини, вклучително и мравја киселина, што го прави непријатно за добитокот.[11] Иако животните не јадат пиперка од дива вода, некои инсекти јадат, поради што се појави јапонската поговорка „ Таде куу муши мо сукизуки “ „Некои инсекти јадат водена пиперка и им се допаѓа“), што може да се преведе како „ Нема сметководство за вкус“ или „Некои претпочитаат коприви“.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. The Plant List, Persicaria hydropiper (L.) Delarbre
 2. „Arsesmart“. Merriam-Webster Dictionary.
 3. Flora of China, Polygonum hydropiper Linnaeus, 1753. 辣蓼 la liao
 4. Dennis I. Morris DI (2009) Polygonaceae, version 2009:1. In MF Duretto (Ed.) Flora of Tasmania Online. 17 pp. (Tasmanian Herbarium, Tasmanian Museum & Art Gallery: Hobart). ISBN 978-1-921599-30-9.
 5. Biota of North America Program 2014 county distribution map
 6. Altervista Flora Italiana, Persicaria hydropiper (L.) Spach includes photos, drawings, European distribution map
 7. „Water pepper: Persicaria hydropiper. NatureGate. Посетено на 2013-12-30.
 8. Jonassohn, M. (1996). „Sesquiterpenoid unsaturated dialdehydes - Structural properties that affect reactivity and bioactivity“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-03. Посетено на 2022-05-06.
 9. Flora of North America
 10. 10,0 10,1 10,2 Sanderson, Helen; Renfrew, Jane M. (2005). Prance, Ghillean; Nesbitt, Mark (уред.). The Cultural History of Plants. Routledge. стр. 110. ISBN 0415927463.
 11. Illinois Wildflowers

Надворешни врски[уреди | уреди извор]