Јапонска кујна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Осечи, специјални јадења за новата година во кутија со три нивоа

Јапонската кујна ги опфаќа регионалните и традиционалните јадења на Јапонија, кои се развија низ вековите на политичките, економските и социјалните промени. Традиционалната јапонска кујна се заснова на ориз со мисо супа и други јадења; има акцент на сезонските состојки. Пристрасни јадења често се состојат од риба, кисела зеленчук и зеленчук варен во супа. Морска храна е честа, често скара, но исто така служи сурова како сашими или во суши. Морските плодови и зеленчукот исто така се длабоко пржени во светло тесто, како темпура. Освен од ориз, шпагети вклучуваат тестенини, како што се соба и удон. Јапонија, исто така, има многу потопени јадења, како што се рибни производи во супа наречена оден, или говедско месо во сукијаки и никујага.

Историски под влијание на кинеската кујна, јапонската кујна, исто така се отвори за да влијае на западните кујни во модерната ера. Јадења инспирирани од странски храна; особено кинеска храна како рамен и гјоза, како и храна, како шпагети, кари и хамбургери станаа усвоени со варијанти за јапонски вкусови и состојки. Традиционално, јапонското избегнувано месо поради будизмот, но со модернизацијата на Јапонија во 1880-ти години, јадења засновани на месо, како што се тонкацу и јакинику, станаа вообичаени. Јапонската кујна, особено суши, стана популарна низ целиот свет.

Во 2011 година, Јапонија ја презеде Франција за да стане земја со најмногу ресторани со Michelin со 3 ѕвезди; од 2018 година, главниот град Токио ја задржа титулата дека е град со најмногу ресторани со 3 ѕвезди во светот.[1]

Преглед на традиционалната јапонска кујна[уреди | уреди извор]

Јапонски оброк, вклучувајќи темпура, сашими, и мисо супа

Јапонската кујна се заснова на комбинирање на главната храна, која е парен бел ориз или гохан, со една или повеќе оказу или главни јадења и странични садови. Ова може да биде придружено со јасна или мисо супа и цукимоно (кисели краставички). Фразата ichijū-sansai (一汁三菜, "one soup, three sides") се однесува на составот на типичен оброк, но има корени во класичната каисеки, хонзен и јусоку кујна. Терминот исто така се користи за да се опише првиот курс кој се служи во стандардната кујна за каисеки денес.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Demetriou, Danielle (2011-10-19). „Japan relishes status as country with most three-starred Michelin restaurants“ (англиски). ISSN 0307-1235. Посетено на 2019-01-15.
  2. 読売新聞大阪本社 (2005). 雑学新聞. PHP研究所. ISBN 978-4-569-64432-5., p.158, explains that in the tea kaiseki, the

Литература[уреди | уреди извор]

(Готвачи)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]