Боболка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боболка
Morus nigra
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Rosids
Ред: Rosales
Семејство: Moraceae
Племе: Moreae[1]
Род: Morus
L.

Боболка[2][3], боболкница[4][5], црница[6][7], муренка[8][9] или дудинка[10][11] — род на цветни растенија, кој содржи 10-16 различни видови.

Боболките достигнуваат 10–15 m височина. Плодовите можат да имаат различна боја од бела до црвена, во зависност од видот. Плодот се користи за добивање на џем, како и ракија.

Име[уреди | уреди извор]

Бели боболки

Во Македонија, растенијата од родот Morus, се среќаваат под различни имиња во различни региони:

Црницата како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Црницата се јавува како тема во делата од ументоста и популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Morus L.“. Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 2009-01-16. Архивирано од изворникот на 2013-05-10. Посетено на 2009-03-11.
 2. „боболка“Дигитален речник на македонскиот јазик
 3. „боболка“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
 4. „боболкница“Дигитален речник на македонскиот јазик
 5. „боболкница“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
 6. „црница“Дигитален речник на македонскиот јазик
 7. „црница“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
 8. „муренка“Дигитален речник на македонскиот јазик
 9. „муренка“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
 10. „дудинка“Дигитален речник на македонскиот јазик
 11. „дудинка“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
 12. Владислав Петковић-Дис, Песме. Београд: Рад, 1960, стр. 77-78.