Боболка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Боболка
Morus alba FrJPG.jpg
Morus nigra
Научна класификација
Царство: Plantae
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Rosids
Ред: Rosales
Семејство: Moraceae
Племе: Moreae[1]
Род: Morus
L.

Боболка или црница е род на цветни растенија, кој содржи 10-16 различни видови.

Боболките достигнуваат 10-15 m височина. Плодовите можат да имаат различна боја од бела до црвена, во зависност од видот. Плодот се користи за добивање на џем, како и ракија.

Име[уреди | уреди извор]

Бели боболки

Во Македонија, растенијата од родот Morus, се среќаваат под различни имиња во различни региони:

Наводи[уреди | уреди извор]