Били Џо Армстронг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Били Џо Армстронг
Родено имеБили Џо Армстронг
Познат(а) и какоВилхелм Финк
Reverend Strychnine Twitch
Роден(а)17 февруари 1972(1972-02-17)(52 г.)
Оукленд (Калифорнија), САД
ЖанровиПанк рок, алтернативен рок, рок, поп панк, хард рок, хеви метал (рани години)
ЗанимањаПејач, музичар, текстописец, гитарист
ИнструментиВокал, гитара, пијано, тапани, перкусије, саксофон, хармоника, мандолина, бас виолина
Период на активност1986–сега
ИздавачиReprise, Lookout!, Adeline, Recess
СоработнициGreen Day, Pinhead Gunpowder, The Network, Foxboro Hot Tubs
Значајни инструменти
Gibson USA Billie Joe Armstrong Les Paul Jr.
Fernandes Stratocaster (Blue)
Gibson Les Paul Junior
Gibson Les Paul Custom
Gibson ES-335
Gibson SG Standard
Gretsch Hollowbody
Fender Stratocaster
Fender Telecaster
Guild D55
Taylor 514C
Фотографија од Били Џо Армстронг

Били Џо Армстронг (анг. Billie Joe Armstrong, роден 17 февруари 1972 година) е американски рок музичар и глумец, најпознат како главен вокал, главен текстописец и водечки гитарист на американскиот рок бенд Green Day. Тој исто така е гитарист и пејач на рок бендот Pinhead Gunpowder, а пее и за музичката група Foxboro Hot Tubs, кога не работи со Green Day.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Metropolis – Music and Concerts: Green Day“. Архивирано од изворникот на 2009-02-16. Посетено на 2013-05-12.
  2. "10 Questions for Billie Joe Armstrong" Архивирано на 17 август 2013 г.. Time. Проверено на 19-10-2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: