Warning (албум од Green Day)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Warning“
Студиски албум од Green Day
Издаден3 октомври 2000 (2000-10-03)
Снименаприл 1 (1-04)-25 мај 2000 (2000-05-25) во Оукленд (Калифорнија)
ЖанрПанк[1]
Траење41:14
Издавачка куќаReprise
Продуцентчленовите на Грин Деј
Green Day — Хронологија
Nimrod
(1997)
Warning
(2000)
International Superhits!
(2001)

Warning е шестиот албум од американската панк рок група Green Day.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите текстови на Били Џо Армстронг, освен таму каде е забележано, сета музика искомпонирана од Green Day.

Бр. Наслов Траење
1. „Warning“   3:42
2. „Blood, Sex and Booze“   3:33
3. „Church on Sunday“   3:18
4. „Fashion Victim“   2:48
5. „Castaway“   3:52
6. „Misery“ (текстот го напишале сите членови) 5:05
7. „Deadbeat Holiday“   3:35
8. „Hold On“   2:56
9. „Jackass“   2:43
10. „Waiting“   3:13
11. „Minority“   2:49
12. „Macy's Day Parade“   3:34
Вк. траење:
41:14

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cinquemani, Sal (21 септември 2004). „Green Day: American Idiot“. Slant Magazine. Посетено на 23 октомври 2011.