Lookout! Records

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Lookout! Records е независна издавачка куќа која што се наоѓа во Беркли, Калифорнија.[1] Оваа продуцентска куќа претежно издава плочи од музичките жанрови панк и рок.

Најпознат музички состав кој потпишал за Локаут биле Грин Деј. Но поради финансиски проблеми, музичката продукција била затворена во 2009, по 21 година активна работа.[2] Званично била укината во 2012 година.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lookout Loses Operation Ivy“. Aversion.com. 4 мај 2006. http://www.aversion.com/news/news_article.cfm?news_id=6448. посет. 3 февруари 2010 г. 
  2. Hicks, J. Rush Jr.. Should a Record Company Be Alarmed When an Artist Files for Bankruptcy?. „MEIEA Journal“ (Meiea.org) том  1 (1): 84–117. http://www.meiea.org/Journal/html_ver/Vol01_No01/Vol_1_No_1_A6.html. посет. 3 февруари 2010 г. 
  3. http://www.punknews.org/article/45835
  4. Chris Appelgren (16 јануари 2012). „Hard to say goodbye“. Lookout Records official blog. http://www.lookoutrecords.com/2012/01/hard-to-say-goodbye.html. посет. 23 јуни 2012 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]