Kerplunk (албум од Green Day)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Kerplunk“
Студиски албум од Green Day
Издаден 17 јануари 1992 (1992-01-17)
Снимен мај–септември 1991 во Сан Франциско, Калифорнија
Жанр Панк
Траење 33:58 (плоча)
42:09 (ЦД)
Издавачка куќа Lookout!, Reprise, Epitaph
Продуцент Енди Ернст и Грин Деј
Green Day — Хронологија
1,039/Smoothed Out Slappy Hours
(1991)
Kerplunk
(1992)
Dookie
(1994)

Kerplunk е вториот албум од американската панк рок група Green Day.[1]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите текстови на Били Џо Армстронг, освен каде е забележано, сета музика искомпонирана од Green Day, освен каде е забележано.

Бр. Наслов Траење
1. „2,000 Light Years Away“ (музиката ја компонирале Green Day, Џеси Мајклс, Пит Репинс и Дејв Хинвуд) 2:24
2. „One for the Razorbacks“   2:30
3. „Welcome to Paradise“   3:30
4. „Christie Road“   3:33
5. „Private Ale“   2:26
6. „Dominated Love Slave“ (текстот го напишал Тре Кул) 1:42
7. „One of My Lies“   2:19
8. „80“   3:39
9. „Android“   3:00
10. „No One Knows“   3:39
11. „Who Wrote Holden Caulfield?“   2:44
12. „Words I Might Have Ate“   2:32
Вк. траење:
33:58

Наводи[уреди | уреди извор]