39/Smooth

Од Википедија — слободната енциклопедија
„39/Smooth“
Студиски албум од Green Day
Издаден13 април 1990 (1990-04-13)
Снимен29 декември 1989 (1989-12-29) – 2 јануари 1990 (1990-01-02)во Сан Франциско, Калифорнија
ЖанрПанк
Траење31:13
Издавачка куќаLookout!, Reprise, Epitaph Europe
ПродуцентЕнди Ернст и Грин Деј
Green Day — Хронологија
1,000 Hours
(1989)
39/Smooth
(1990)
Slappy
(1990)

39/Smooth е првиот албум од американската панк рок група Green Day.[1]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите напишани и искомпонирани од Били Џо Армстронг, Мајк Дирнт и Џон Кифмејер, освен каде е забележано.. 

Прв дел
Бр. Наслов Траење
1. „At the Library“   2:28
2. „Don't Leave Me“   2:39
3. „I Was There“ (текстот ги напишал Кифмајер) 3:36
4. „Disappearing Boy“   2:52
5. „Green Day“   3:29
Втор дел
Бр. Наслов Траење
1. „Going to Pasalacqua“   3:30
2. „16“   3:24
3. „Road to Acceptance“   3:35
4. „Rest“   3:05
5. „The Judge's Daughter“   2:34
Вк. траење:
31:13

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Официјалното мрежно место на Грин Деј“. Архивирано од изворникот на 2009-09-19. Посетено на 2013-05-12.