Бела Гутман

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бела Гутман (унгарски: [ˈbeːlɒ ˈɡutmɒnn] унгарски: [ˈbeːlɒ ˈɡutmɒnn] ; 27 јануари 1899 година [1] - 28 август 1981) бил унгарски фудбалер и тренер. Роден е во Будимпешта, Австроунгарија, и бил евреин.[2] Бидејќи бил Евреин, тој бил депортиран од нацистите на работничкиот логор на нацистички роб; тој го преживеал Холокаустот. Пред војната, тој играл како играч од средниот ред за МТК Унгарија ФК, СЦ Хакоах Виена, Унгарија и неколку клубови во САД. Сепак, тој можеби е најдобро запомнет како тренер и менаџер по војната на Милан, Сао Паоло, Порто, Бенфика и П.А. Пенарол. Неговиот најголем успех дошол со Бенфика, кога ги водела во две последователни победи на Европскиот куп во 1961 и во 1962 година.

Заедно со Маргон Букови и Гуштат Себес, Гутман формирал триумвират на радикални унгарски тренери, кој бик пионер во формацијата 4-2-4, а исто така му се припишува и менторство на Еузебио. Меѓутоа, во текот на неговата кариера тој никогаш не бил далеку од контроверзии. Широко патувал, како играч и тренер, ретко останубал во клуб подолг од две сезони, и бил цитиран како "третата сезона е фатална". Тој бил отпуштен од Милан додека биле на врвот на Серија А и тој излегол на Бенфика откако одбил барање за зголемување на платата, наводно, го напуштаат клубот со проклетство.

Играна кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Гутман бил истакнат член на тимот на МТК Унгарија од почетокот на 1920-тите.[3] Играјќи заедно со Ѓула Манди, тој му помогнал на МТК да ги освои титулите на Унгарската лига во 1920 и 1921 година. Во 1922 година тој се преселил во Виена за да избега од антисемитизмот на режимот на адмирал Хорти и се приклучил на сите еврејски клубови SC Hakoah Wien. Во 1925 година тој освои уште една титула во лигата кога Хакоа ја освоил Австриската лига. Во април 1926 година екипата на Хакоа Виен отпловила во Њујорк за да започне со турнеја низ десет натпревари од САД, а на 1 мај 46.000 гледале како играа Американска фудбалска лига XI на Поло основа. Тимот на АСЛ освои 3-0.

Бела Гутман за време на периодот Хакоах Виена (1925)

По турнејата, Гутман и неколку негови соиграчи одлучиле да останат во САД. Откако прво играле за Бруклин Вондерерс, тој потпишал за Њујорк Џианс од Американската фудбалска лига, играјќи 83 натпревари и постигнувајќи два гола во текот на две сезони. Во 1928 година, гигантите биле суспендирани од АСЛ како дел од "Фудбалската војна", спорот што го спротивстави ASL и Фудбалската федерација на САД. Гутман и Џианс се приклучиле на Источната фудбалска лига, но наскоро тој се преселил во Њујорк Хакоа, тим составен од поранешни фудбалери на Хака Вин, вклучувајќи го и Рудолф Николсбургер. Во 1929 година тој им помогнал да го освојат Купот на САД (тогаш наречен Национален предизвик). По спојувањето со Бруклин Хакоа, тие станале Hakoah All-Stars во 1930 година. Во есента 1930 година, Гутман се придружил на Гигантите, сега познат како фудбалски клуб во Њујорк, но се вратил на сите ѕвезди во пролетта 1931 година, каде што ја завршил кариерата како играч.[4] Како и играње фудбал, додека во Њујорк, Гутманн исто така купил раскош и речиси изгубил сè по падот на Волстрит од 1929 година.[5]

Унгарски интернационал[уреди | уреди извор]

Помеѓу 1921 и 1924 година, Готтман, исто така, одиграл шест пати за Унгарија, постигнувајќи го своето деби на 5 јуни 1921 година со победа од 3-0 против Германија. Подоцна истиот месец играл и против Јужна Германија XI. Неговите преостанати четири настапи биле во мај 1924 година во натпревари против Швајцарија, Сар, Полска и Египет. Последните два беа на Олимписките игри во Париз. За време на подготовките за натпреварот, Гутманн се спротивставил на фактот дека имало повеќе службеници отколку играчи во тимот на Унгарија. Тој, исто така, се пожали дека хотелот бил посоодветен за дружење од подготовката за натпревар, и да демонстрира негово неодобрување што ги обесил мртвите стаорци на вратите на патниците.[6]

Почести[уреди | уреди извор]

Играч[уреди | уреди извор]

МТК Унгарија ФК

 • Унгарска лига : 1919-20, 1920-21

SC Hakoah Wien

 • Австриски шампиони : 1924-25

Њујорк Хакоа

 • Национален предизвик : 1929

Менаџер[уреди | уреди извор]

Újpest FC / Újpesti TE

 • Унгарска лига
 • 1938-1939, 1946-47
 • Митропа Куп : 1939

Сао Паоло

 • Државен шампион во Сао Паоло : 1957

Порто

Бенфика

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Список на еврејски фудбалски фудбалски фудбалски играчи

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. See Gutmann's birth certificate Архивирано на 23 јули 2012 г..
 2. The International Jewish Sports Hall of Fame - Joseph M. Siegman
 3. Béla Guttmann at nela.hu
 4. Jose, Colin (1998). American Soccer League, 1921–1931 (Hardback). The Scarecrow Press. (ISBN 0-8108-3429-4).
 5. The Greatest Comeback: From Genocide To Football Glory: The Story of Béla ... - David Bolchover
 6. The Greatest Comeback: From Genocide To Football Glory: The Story of Béla ... - David Bolchover

Библиографија[уреди | уреди извор]

Генерал
 • Wilson, Jonathan (2006). Behind The Curtain – Travels in Eastern European Football. Orion Publishing Group. ISBN 978-0-7528-6907-0.
 • Radnedge, Keir (2005). 50 Years of the European Cup and Champions League. Carlton Publishing Group. ISBN 978-1-84442-529-7.
 • Castro, Ruy (2005). Garrincha: The Triumph and Tragedy of Brazil's Forgotten Footballing Hero. Yellow Jersey Press. ISBN 978-0-224-06433-0.
 • Clausson, Detlev (2006). Béla Guttmann, uma história mundial do futebol [Béla Guttmann, a history of world football]. Paquiderme. ISBN 978-989-99403-0-7.
 • Csaknady, Jeno (1964). A história de Béla Guttmann [The history of Béla Guttmann]. Bertrand.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Бремен